Vsetín - informace o městě

Okresní město Vsetín se nachází ve Zlínském kraji. Leží na severovýchodní Moravě v nadmořské výšce 348 m v údolí řeky Vsetínské Bečvy. Charakteristické panoráma Vsetína tvoří úpatí Vsetínských, Hostýnských a Vizovických vrchů.

Historie města Vsetín

V regionu Vsetína nebyly příhodné podmínky pro zemědělství a tudíž i pro osídlování kvůli hornatému a zalesněnému reliéfu. Proto se první zmínka o Vsetínsku objevila až v roce 1297, kdy začalo osídlování území. Roku 1308 bylo město Setteinz majetkem templářských rytířů, ještě téhož roku se stává majitelem Volka z Kravař. Roku 1396 dochází k přejmenování města na Wssetin. Největší nárůst město zaznamenalo v průběhu 13.-14. století v době kolonizace. V polovině 15. století byla na dnešním Horním náměstí vystavěna tvrz, která byla počátkem 17. století přebudována na zámek. Ten se stal dominantou města. Majitelem v 17.století byl Albrecht z Valdštejna, který povolal do města jezuity za účelem rekatolizace obyvatelstva. V 19. století se ve Vsetíně projevila průmyslová revoluce, která významně povýšila město. Byly vybudovány továrny cukrovaru, parní pily, továrny na sirky, byly založeny sklárny. Mezi nejvýznamnější patřila továrna na výrobu nábytku bratří Thonetů a Jakuba a Josefa Kohn. Hospodářský vzestup města měl za následek i napojení na železnici, výstavbu nemocnice a škol.

Památky města

Mezi nejvýznamnější dominanty Vsetína patří renesanční zámek, který vznikl díky přestavbě v 17. století. K zámku patří vyhlídková věž a okolí zdobí park v anglickém stylu, kde jsou vysázeny vzácné dřeviny. Dnes je zámek významným kulturním a společenským centrem. Dnes je zde umístěna trvalá expozice Muzea regionu Valašska.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je další zajímavou stavbou ve městě vystavěnou ve stylu pobělohorského baroka. Dále zde můžeme vidět evangelický kostel Dolního a Horního sboru, bývalý panský dvůr – Maštaliska nebo budovu Staré radnice.

Kultura ve městě

Vsetín je kulturně založené město nabízející jeho obyvatelům i návštěvníkům nejrůznější vyžití. Působí zde dva folklorní soubory, pěvecké sbory nebo divadelní spolky. Je tu pořádán folklorní festival Vsetínský Krpec. Tento festival má přehlídkový charakter a každoročně se ho účastní i zahraniční soubory. K dalším kulturním akcím patří Vsetínský jazzový festival Josefa Audese nebo Valašské záření – jedná se o každoroční kulturní akci, kde se během tří dnů představí umělci z oboru hudebního nebo divadelního. Společenská akce je doprovázena lidovým jarmarkem a soutěžemi.

Sport a turistika v okolí Vsetína

Také pro sportovní příznivce je ve Vsetíně připravena bohatá nabídka sportovních aktivit. Po celý rok jsou k relaxaci připraveny městské lázně s tobogánem a sportovní haly. V zimě je v provozu lyžařský vlek Horní Jasénka.
V této rekreační oblasti jsou bohaté možnosti pěší i cykloturistiky. Naučná stezka okolím Vsetína začíná na nábřeží Bečvy a vede kolem zámku k přírodní památce Vršky-Díly a dále vede po modrém turistickém značení valašskou krajinou. Naučná stezka Semetínské rybníky vede kolem čtyř rybníků poblíž Vsetína.
V okolí můžete zavítat do Valašského Meziříčí, které je považováno za vstupní bránu do Moravskoslezských Beskyd s řadou kulturních památek. Centrum města bylo vyhlášeno památkovou zónou. Městečko Vizovice je proslulé pálením pravé valašské slivovice. Její milovníci se každoročně sjíždějí na lidovou slavnost Trnkobraní. Město Luhačovice má lázeňskou tradici. Zdejší léčivé prameny a čistý vzduch sem lákají ročně desetitisíce návštěvníků. Beskydy – pohoří, kde je typická drsná zalesněná horská krajina a zástupci vzácných a chráněných živočichů. V sedle beskydských hor se nalézá areál Pustevny. Dále za návštěvu stojí město Rožnov pod Radhoštěm, Zlín nebo Velké Kozlovice.

TOPlist