Teplice - informace o městě

Severozápadní Teplice se nachází poblíž Ústí nad Labem v oblasti mezi Krušnými horami a Českým středohořím. Jsou známé svými zámky a hrady, díky kterým jsou vyhledávaným turistickým cílem.

Historie Teplic

Při zmínce o historii Teplic nelze opomenout klášter z 12. století. Historici se domnívají, že Teplice vznikly spojením osad v jeho blízkém okolí. Během husitských válek město i klášter patřily Jakoubkovi z Vřesovic. Jeho smrt Teplicím přinesla střídání majitelů až do 16. století, kdy se jeho vlastníkem stal český šlechtic Volf z Vřesovice. Ten významně pomohl rozvoji Teplic i stavbě lázní, které se staly známými a často navštěvovanými pro své léčivé účinky.
17. století se v Teplicích neslo ve znamení požárů a ničení budov, což způsobilo nemalé škody. Později došlo k obnově a rozvoji lázní, které oslovily řadu řemeslníků. Ti se do Teplic přestěhovali. V roce 1793 město postihl požár. Jeho plameny byla postižena polovina města. Téměř okamžitě se začalo s opravami a stavbami nových domů v klasicistním stylu, do nějž byl upraven i zámek. Rychlá obnova nastala díky finančním příspěvkům lázeňských hostů.

Za kulturou

Za kulturou se vydejte do Domu kultury, Krušnohorského divadla nebo do známé Severočeské filharmonie. Díla mnohých umělců budete obdivovat v galeriích Bohemie Art, Casino 777, Galerie TOP GLASS, Galerie Unie výtvarných umělců nebo Lümeric. Filmový program zajistí teplické kino Květen a zavítat byste měli i do regionálního muzea. Zajímavé informace získáte při procházce botanickou zahradou. Ve městě se nachází hvězdárna, která je vám k dispozici.

Památky a sport v Teplicích

K architektonickým památkám se řadí Doubravka - zřícenina hradu, zámek jehož původní význam byl jako ženský klášter a od roku 1947 využívaný jako sídlo Regionálního muzea. K dalším památkách se řadí morový sloup a kostel sv. Jana Křtitele.
Teplice se mohou pochlubit spoustou historických i moderních kašen rozmístěných po celém městě. K těm nejzajímavějších patří Kolostujova kašna z roku 1862 či Skleněná fontána.
O sportovní vyžití se postará sportovní hala, kde se můžete věnovat aerobicu nebo navštívit fitness. Určitě nevynechejte relaxaci v aquacentru, pro příznivce fotbalu je zde fotbalový stadion.

Teplice a okolí

Při putování okolím Teplic si zajeďte do blízké Krupky, kde navštívíte kostely Nanebevzetí Panny Marie, sv. Ducha a sv. Anny či kapli sv. Wolfganga. Nevynechejte hrad Krupka nebo prohlídku štoly Starý Martin s muzeem. Za výlet stojí i vrchol Komáří vížka, na který vede lanová dráha.

TOPlist