Strakonice - informace o městě

Historie Strakonic

Strakonice vznikly spojením čtyř osad na soutoku řeky Volyňky a zlatonosné Otavy. Rozvoj území nastartoval vládnoucí rod Bavorů ve 12. století. Nejvýznamnější rozkvět však město prožilo za vlády Bavora II. V roce 1649 byl založen městský pivovar, jehož existence přetrvala až do dneška. V nabídce jsou piva značky Nektar a Dudák.

Památky a zajímavosti ve Strakonicích

Na soutoku, odkud pramení historie vzniku Strakonic, leží hlavní památka Strakonický hrad. Na hradě naleznete směsici různých stylů. Tato pamětihodnost je prohlášena za národní kulturní památku. V jeho interiéru naleznete Muzeum středního Pootaví, kde návštěvníci mohou zhlédnout sály s přehledem dějin od pravěku až po současnost. Uprostřed Palackého náměstí narazíte na barokní Mariánský sloup, který měl kdysi obyvatele chránit před morem. Strakonice nabízí hned čtyři kostely. Mezi ně patří Kostel sv. Markéty, Kostel sv. Václava, Kostel sv. Prokopa a Kostel Panny Marie. Ve městě si můžete prohlédnout Pomník Jana Husa a Pomník Františka Ladislava Čelakovského nebo Kapli sv. Jana Nepomuckého a Kapli sv. Martina.

Volný čas ve Strakonicích

Ze Strakonic je vytyčeno několik výletních tras jak pro cyklisty, tak pro pěší turisty. Při jejich absolvování zhlédnete spoustu kulturních i přírodních památek. Jednou z nich je cesta na zámek Střela. Celková trasa měří 11 km, při níž uvidíte bustu strakonického rodáka F. L. Čelakovského, zříceninu staršího hradu či desítky rostlinných druhů. Velmi zajímavou stezkou je Nová stezka Švandy dudáka nebo naučná stezka Podskalí. Trasa stezky Švandy dudáka vás zavede k místům, na která skutečně Švanda dudák vstoupil a kde hrál. Naučná stezka Podskalí v délce 3,5 km je doplněna informačními tabulemi z přírodovědné, geografické i historické oblasti, které jsou doladěny obrazovým materiálem a dobovými fotografiemi. Cestou projdete zámeckými zahradami nebo hradem.

Festivaly ve Strakonicích

Skutečně nejpopulárnější zdejší kulturní akcí je Mezinárodní dudácký festival, který přináší různá pódiová představení, úvodní i závěrečné slavnostní průvody městem, a také přátelská setkání ve strakonických hospůdkách a restauracích. Přehled kulturních akcí skýtá červnový Strakonický dudáček, představující přehlídku dětských dudáckých muzik nebo červencovou Noční prohlídku aneb Obrazy z dějin strakonického hradu.
Pravidelným sportovním středověkým festivalem je tzv. „Rumpálování“. Do programu zasahují rytířské turnaje v prostoru jezdeckého závodiště pana Poláka, kouzelnické vystoupení, ohňostroj nebo příchod Bílé paní. V plánu je i zábava pro děti, stánky starých řemesel a potěšení pro mlsné jazýčky.

Sport ve Strakonicích

Ze sportu si zvolte již zmiňovaný bowling a in-line skating, rybaření, vyhlídkový let nad Strakonicemi nebo projížďku na lodi. Zúčastnit se můžete i významných sportovních soutěží, disciplín a akcí. K nim se řadí Strakonický bazén – celorepubliková parašutistická soutěž v přesnosti přistání na bazén nebo Běh naděje – humanitární akce na podporu nejen vlastního zdraví, ale především boje proti rakovině.

TOPlist