Semily - informace o městě

Při návštěvě Horního Pojizeří v Libereckém kraji se vám nabízí návštěva okresního města Semily ležícího při soutoku řek Jizery a Olešky, které je bydlištěm devíti tisíc obyvatel. Semily se nacházejí v podhůří Krkonoš a Jizerských hor na úpatí hory Kozákov, nalezišti polodrahokamů.

Historie města Semily

Semily se staly městem až v polovině 19. století, původně byly sídlem šlechty. Jejich významnými vlastníky byl rod Smiřických a poté, až do své smrti, Albrecht z Valdštejna. Obyvatelé Semil využívali své výhodné polohy na řekách a zaměřili se na provoz mlýnů, výrobu příze, plátna a tisk látek. Od roku 1515 v Semilech stojí i pivovar. Významným mezníkem ve vývoji města je výstavba železniční tratě Pardubice - Liberec v roce 1858, která vedla k přeměně v město zaměřené hlavně na textilní, dřevozpracující a strojírenský průmysl.

Historické památky v Semilech

I přes svou velikost jsou Semily architektonicky zajímavým městem. Městu vévodí novorománský kostel sv. Petra a Pavla, který byl ve své historii dvakrát přestavěn. V roce 1702 z původně dřevěného na kamenný, a v roce 1911 tento kostel dostává svou dnešní podobu. K dřevěnému kostelu se váže i první písemná zmínka o městu Semily z roku 1352. Ve zdivu se našly relikvie, pravděpodobně útržky z roucha namočené v krvi nějakého světce. Okolí kostela je zdobeno několika skulpturami. Poněvadž jsou Semily rodištěm F.L. Riegra a Ivana Olbrachta, můžete zde navštívit místa připomínající jejich osobnosti. K dalším významným památkám Semil patří i městská radnice, zámek, mariánský sloup či kostel sv. Jana Křtitele.

Kultura v Semilech

Jméno Ivana Olbrachta nese i zdejší divadelní spolek. Pokud byste se rádi dozvěděli něco o historii, umění, vědě a etnografii Horního Pojizeří, zavítejte do Muzea a Pojizerské galerie v Semilech. Zde se také nachází památník Osobnosti Semilska, prezentující 45 osobností spjatých s tímto městem a okolím. Letitou tradicí je zde pořádání velikonočních a vánočních jarmarků.

Aktivní volný čas

Semily jsou především tím správným místem pro sport. Milovník golfu si jistě nenechá ujít návštěvu Golf Clubu Semily s historií počínající v roce 1963. Hřiště se rozvíjelo i přes období komunismu a dnes má 9 jamek. Krásná a členitá krajina kolem Semil vybízí k jízdě na kole po vybudovaných cyklotrasách a zima samozřejmě do Semil přitahuje milovníky zimních sportů. Věnovat se zde však můžete i méně obvyklým sportům, třeba horolezectví nebo sjíždění Jizery.

Zajímavosti v okolí

Horní Pojizeří čítá nespočet zajímavých tipů na turistický výlet. Tím zaručeným tipem je výlet na horu Kozákov, nejvyšší vrchol krkonošského podhůří, která se jako součást Českého ráje může pochlubit titulem evropského geoparku UNESCO. Kozákov je mimo jiné zázemím pro paragliding a navštívit můžete i Muzeum drahých kamenů. Nevšední zážitek nabízí i Bozkovské dolomitové jeskyně, jediné dolomitové jeskyně v Čechách. Ideální trasou ze Semil do Železného Brodu je Riegrova turistická stezka, doplněná naučnou stezkou, jejíž některé úseky jsou vysekány do skály a část vede po železné, visuté a 77 metrů dlouhé galerii.

TOPlist