Rychnov nad Kněžnou - informace o městě

Královéhradecký kraj je poset krásnými historickými městy, které častokrát byly i městy královskými. Mezi ně můžeme jistě zařadit i okresní město Rychnov nad Kněžnou, ležící na řece Kněžné v Orlické tabuli.

Historie Rychnova nad Kněžnou

Vznik Rychnova nad Kněžnou se datuje do poloviny 13. století, kdy je založení města stvrzeno podpisem jeho majitele Heřmana z Drnholce v listině Přemysla Otakar II. 1. února 1258. Roku 1497 je Rychnov nad Kněžnou prodán Vilému z Pernštejna, který městu přinesl rozkvět. Privilegium vlastního městského znaku, právo pečetit zeleným voskem a konat dva výroční trhy stvrdil 6. března 1488 český král Václav II. a královským městem se Rychnov nad Kněžnou stává roku 1561 za vlády Ferdinanda I.

Zajímavé památky

K nejvýznamnějším a také nejznámějším památkám patří v Rychnově nad Kněžnou barokní Kolowratský zámek, jehož nejvýznamnější přestavba se váže k hraběti Františku Karlu Kolowratu Libštejnskému. Původně renesanční a raně barokní zámek zadal k přestavbě Janu Blažeji Santinimu  – Aichelemu roku 1719. Areál zámku byl rozšířen, přestavěn a obohacen o řadu prvků. Rychnov nad Kněžnou se může pochlubit řadou krásných sousoší například Sousoším sv. Kříže, sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriana a mnoha dalšími významnými památkami, třeba Synagogou z 18. století či kostelem sv. Havla.

Kulturní život v Rychnově nad Kněžnou

V zámku sídlí zámecká obrazárna, která schraňuje významná díla českého a světového malířství od poloviny 15. století. V Rychnově nad Kněžnou můžete navštívit Muzeum hraček vystavující české hračky z let 1880-1960, Orlickou galerii či Pelclovo divadlo. Po celý rok je ve městě pořádána řada kulturních akcí. V dubnu probíhá setkání příznivců Jiřího Šlitra a Semaforu, Šlitrovo jaro. Na přelomu června a července je pořádán divadelní festival Poláčkovo léto a v září Rychnovská osmička, nejstarší amatérská filmařská soutěž ve východní Evropě. V prosinci je vánoční atmosféra umocňována Regionální výstavou betlémů z kraje Orlických hor.

Sport

Aktivně lze v Rychnově nad Kněžnou trávit čas na koupališti, tenisovém kurtu a v mnoha halách a sportovních centrech. Nedaleko Rychnova nad Kněžnou, v Orlických horách, je řada sjezdovek. Krajina je lákadlem také pro turistiku a v srpnu každoročně probíhá Rychnov Classic marathon.

Tipy na výlet v okolí Rychnova nad Kněžnou

Neobvyklý zážitek zažijete ve Spider’s Centre v Říčkách v Orlických horách nedaleko Rychnova nad Kněžnou. V centru je vybudována nejdelší lanová dráha ve východních Čechách. Krom toho, že z Rychnovska je už jen kousek do Polska, si můžete udělat výlet také na oblíbený turistický cíl Masarykovu chatu na Šerlichu. Rychnovsko je poseto významnými historickými zámky a hrady. Svou malebností vás okouzlí zámek Častolovice či Doudleby nad Orlicí. Vojenská tvrz Hanička, vybudovaná před druhou světovou válkou, měla být při naší obraně jedním z hlavních pilířů. Při prohlídce shlédnete i výstavu fotografií, zbraní a vojenské techniky.

TOPlist