Rožnov pod Radhoštěm - informace o městě

Historie Rožnova pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm vděčí svému založení olomouckému biskupovi Brunu ze Schaumburku. Stalo se tak v polovině 13. století. Město Rožnov pod Radhoštěm vybudoval Bruno prý doslova na „zelené louce“ a původně bylo celé dřevěné. Během několika let došlo ke změně šlechtických rodů. V roce 1548 připadlo panství rodu Žerotínů, kteří si ho udrželi až do 19. století. V průběhu jejich vlády došlo k velkému rozvoji řemesel a hospodářství. Významu nabylo sklářství a tkalcovství. Na počátku 19. století mělo území stále převážně dřevěné domy, pouze na náměstí stály čtyři nižší zděné. První větší jednoposchoďový dům byl zkonstruován teprve roku 1839. Poté se postupně městečko stávalo kamenným. Podle zdejších pastevců - valachů, obyvatelů živících se pastevectvím, byli osadníci nazýváni Valaši a celá oblast Valašsko. Město je tedy dodnes spojováno se salašemi a početnými stády oveček. V 18. století v Rožnově pod Radhoštěm vzniklo úspěšné lázeňství, které však trvalo jen do 2. světové války. Nyní lázeňskou rožnovskou historii připomíná lázeňský dům v městském parku.

Památka Rožnova pod Radhoštěm

Jistě nejdůležitější památkou Rožnova pod Radhoštěm je Valašské muzeum v přírodě. Je nejstarším a největším svého druhu ve střední Evropě a vzniklo v roce 1925. Muzeum tvoří soubor dřevěných staveb, které byly přeneseny z regionu valašska do městského parku – tzv. „Dřevěné městečko“ a na sousední svah – „Valašská dědina i Mlýnská dolina“. Zmíněné druhé části utvořily živé muzeum. V provozu jsou mlýn, pila, vodní stavby a hamr. Na malých polích valašské vsi se chová dobytek a pěstují se tradiční plodiny.

Kultura v Rožnově pod Radhoštěm

Ve valašském muzeu se každý rok pořádá slavnost národopisných souborů, který je součástí festivalu „Valašský rok“, složeného z 60 akcí. V městečku Rožnov pod Radhoštěm můžete také navštívit kino Panorama, které pořádá tzv. Projekt 100, což je každoroční přehlídka deseti filmů, jak nových tak starých. Jsou součástí Zlatého fondu světové kinematografie a očekává se od nich výjimečná úroveň.

Sport a okolí Rožnova pod Radhoštěm

Poloha Rožnova pod Radhoštěm tvoří skvělé podmínky pro rekreaci a sport. Nachází se zde množství značených turistických i cyklistických tras. Nedaleko města se rozkládají pstruhové vody, přehrady a rybníky, ze kterých budou mít milovníci rybářství radost. K příjemným výletům v okolí Rožnova pod Radhoštěm se často stává návštěva lokality Pustevna, nacházející se v Beskydech a také hora Radhošť. Z Rožnova pod Radhoštěm do těchto lokalit vedou příjemné turistické trasy. Secesní dřevěné stavby 19. století, sloužící jako hotel a restaurace, naleznete na Pustevnách. Na vrchu Radhoště odhalíte kamennou kapli se zvonicí též z 19. století. Turistické stezky vedoucí z Rožnova pod Radhoštěm vás dovedou na kopec Soláň, jež v býval valašským centrem malířů.

TOPlist