Příbram - informace o městě

Město Příbram je situováno na úpatí Brd, pouze 60 km od Prahy. Leží na říčce Litavce a má 35 tisíc obyvatel. Dominantu na západní straně Příbrami tvoří vrch Třemešná.

Historie města Příbram

Historie Příbrami sahá do roku 1216, kdy zde bylo založeno biskupství. Už ve středověku se zde těžilo stříbro a s Příbramí je spjata historie hornictví. V roce 1406 obdržela Příbram městská práva a od roku 1431 byla městem českých králů. Královským horním městem se Příbram stává roku 1579.
V průběhu třicetileté války byla Příbram vydrancována a místní obyvatelé značně zchudli. Změna nastává postupně díky těžbě železa a stříbra. V době habsburské monarchie se Příbram stává místem proslulým nejvýnosnější těžbou stříbra.

Architektonické památky

Nad Příbramí se tyčí dominanta Svatá Hora, která je evropským poutním místem a nachází se zde barokní kostel s klášterem.
Dalšími památkami jsou kulturní dům, gotický kostel sv. Jakuba či Ernestinum, zámeček postavený na místě bývalé tvrze, později byl arcibiskupskou rezidencí a nyní je kulturním střediskem s galerií Františka Drtikola.

Kultura a sport v Příbrami

Umělecký život zde zastupují galerie, divadlo, kino, letní kino a také festival Antonína Dvořáka, který byl s Příbramí úzce spjat. Časy hornické dnes připomíná hornické muzeum, které je jedno z největších v České republice a spravuje rozsáhlý skanzen.
Sportovní odvětví je zde zastoupeno fotbalovým klubem Marila Příbram, který je nástupcem slavného klubu Dukla Praha. Příbram má zástupce ve volejbalové extralize a jsou zde také zimní stadiony nebo krytá sportovní hala. Od roku 2007 zde funguje lyžařský areál Padák, který je v případě potřeby uměle zasněžován.

Příbram a okolí

Hory Brdy, na jejichž úpatí se město Příbram nachází, nabízí mnoho příležitostí k turistickým výletům, k cykloturistice a v zimě též lyžování na běžkách.
Okolí Příbrami nabízí nepřeberné množství turistických výletů ať už se jedná o zámky Březnice, Blatná, Dobříš nebo hrady Karlštejn a Zvíkov.

TOPlist