Praha 3 - informace o městě

Na východ od historického centra Prahy leží Praha 3. Do městského obvodu Prahy 3 náleží téměř celý Žižkov a dále různě velké části Vinohrad, Strašnic a Vysočan.

Historický vývoj Prahy 3

Na počátku území Prahy 3 byla řídce osídlená krajina za hranicemi Prahy. Roku 1358
Karel IV. rozhodl, že území tří mil za hranicemi města bude povinně proměněno ve vinice. Roku 1867 vzniká obec Královské Vinohrady. Samotný Žižkov se utváří roku 1875, kdy byly Královské Vinohrady rozděleny na Královské Vinohrady I. a II. Královské Vinohrady I. získaly jméno Žižkov již o dva roky později. Na charakteru Žižkova se odráží doba jeho utvoření, úzké ulice lemované činžovními domy z přelomu 19. a 20. století. Množství kaváren, clubů, barů a bujarý noční život dal Žižkovu přízvisko pražský Montmartre. Žižkov se může také pochlubit první elektrickou tramvají.

Architektonické památky

Nespornou dominantou Prahy 3 a zároveň jednou z dominant celé Prahy je Žižkovská televizní věž. Žižkovský vysílač je s 216 metry výšky nejvyšší stavbou Prahy. Architektonický návrh vytvořil Václav Aulický a stavba byla realizována v letech 1985 až 1992. Věž je tvořena třemi válcovými ocelovými tubusy a na hlavní tubus navazující anténní nástavec. V hlavním tubusu se nachází dva rychlovýtahy, které vás dovezou ke 3 kabinám, v první nejníže položené je restaurace, ve druhé vyhlídka a ve třetí vysílací technika. V roce 2000 byla na tubusy umístěna „Miminka“ lezoucí nahoru a dolů, dílo Davida Černého. Další dominantou Prahy 3 je vrch Vítkov, na kterém se odehrála 14. července 1420 jedna z významných bitev husitských válek. Na vrchu se nachází Památník národního osvobození, vystavěný k poctě českých legionářů a českého odboje 1. světové války. Později byl rozšířen i o mauzoleum Klementa Gottwalda. Před památníkem stojí bronzová jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova s palcátem, která je v první desítce největších jezdeckých soch světa. Na Praze 3 můžete navštívit také řadu kostelů např. kostel Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Kulturní dění na Praze 3

Návštěvníci i místní každoročně navštěvují na Praze 3 již tradiční masopusty nebo vinobraní. Večer za zábavou byste určitě měli zajít do již legendárního paláce Akropolis. Příznivci vážné hudby uvítají v září a říjnu probíhající mezinárodní hudební festival Pražský podzim. Zázemím pro výstavy a koncerty je Atrium na Žižkově. Po výstupu na vrch Vítkov můžete navštívit Armádní muzeum v Památníku národního osvobození se stálými expozicemi seznamujícími s historií československé armády v letech 1914 – 1945. Za dramatickým uměním a tancem určitě zamiřte do Divadla Ponec, které je zaměřeno na tanec a pohybové divadlo a nebo zajděte do Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Kdo má rád alternativnější programovou skladbu filmů než jakou nabízí běžná komerční kina, s potěšením navštíví kino Aero.

Aktivity v Praze 3

Na Praze 3 se nachází množství sportovních center a zařízení, která nabízí zázemí k různým sportům a wellness. Navštívit můžete nově zrekonstruovaný plavecký areál. Pokud se raději pohybujete pod širým nebem, pak se vydejte na Vrch svatého Kříže, vrch Vítkov, park na Židovských pecích nebo nově zrenovovanou Rajskou zahradu.

TOPlist