Ostrava - informace o městě

Ostrava je 3. největším městem v České republice, počet obyvatel dosahuje 316 tisíc. Ostrava se nachází na severovýchodě ČR na rozhraní Moravy a Slezska. Protože se zároveň rozprostírá u hranic s Polskem, je zároveň důležitým rozcestím obchodních cest.

Historie

Město vzniklo na tzv. Jantarové stezce, kterou obchodníci od pradávna využívali jako hlavní cestu spojující Baltské a Středozemní moře. První zmínky o jeho vzniku pocházejí z roku 1267. V průběhu staletí zažila Ostrava četné požáry a vojenské vpády, ale i období rozkvětu obchodu a řemeslné výroby. Zlomový byl objev uhlí ve 2. pol. 18. st., na který později navazoval rozvoj železáren. Velkého rozmachu se Ostrava dočkala ve 2. pol. 19. st., kdy se stala nejvýznamnějším průmyslovým střediskem habsburské monarchie. Ostrava už dávno pozbyla charakter typicky průmyslového města, těžba uhlí definitivně skončila v roce 1994. Bohatou hornickou minulost připomínají už jen unikátní technické památky nemající obdoby v celé České republice.

Památky v Ostravě

Bohatá hornická minulost vtiskla městu nezaměnitelný charakter. Poznat život a práci horníků můžete například v Hornickém muzeu OKD nebo v Dole Michal. Specifickou atmosférou na vás zapůsobí také areál Dolní oblasti Vítkovic zapsaný na seznam Evropského kulturního dědictví.
Doporučujeme zavítat na Vyhlídkovou věž Nové radnice, odkud budete mít nádherný výhled na celou Ostravu. Krásný pohled na město vám poskytne po menším výšlapu velmi oblíbená a jedinečná, navíc uvnitř stále hořící, halda Ema.
Přímo v centru města můžete ve světě miniatur Miniuni obdivovat modely významných staveb evropských měst nebo navštívit Pohádkový sklep strašidel, Hasičské i Ostravské muzeum či Muzeum citer. Zábavu nabízí i Slezskoostravký hrad, kde se v průběhu roku konají akce různého charakteru.
Za návštěvu stojí i nejnavštěvovanější atraktivita Moravskoslezského kraje ZOO Ostrava, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy nebo pivovar Ostravar. Místo večerního odpočinku doporučujeme zavítat na Stodolní ulici, která „nikdy nespí“ a proslula svou koncentrací klubů a restaurací po celé zemi.

Kultura

Kulturní nabídka Ostravy je velice široká. Návštěvníci mohou zavítat do některého z ostravských divadel - Národní divadlo Moravskoslezské, Divadlo Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna, Divadlo loutek - či do mnoha galerií a muzeí. Ostrava je také dějištěm mnoha významných kulturních akcí, na které zavítá nejedna hvězda světového formátu. Za všechny jmenujme např. mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí Folklor bez hranic či bienále mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse.
Milovníci hudby jistě zavítají na některý z koncertů Janáčkovy filharmonie Ostrava či na proslulý hudební festival Janáčkův máj.
Ostrava kandiduje na Evropské hlavní město kultury 2015.

Sportovní vyžití

Ostrava nabízí mnoho možností, jak aktivně trávit volný čas. V létě doporučujeme zavítat na letní koupaliště v Ostravě-Porubě, které je s plochou 41 200 m2 největším přírodním zařízením ve střední Evropě. Nově zrekonstruovaný Vodní svět SAREZA nacházející se v centru města vás ohromí množstvím vodních atrakcí a malou podzemní řekou.
Téměř 180 km cyklostezek, které řadí Ostravu na jedno z předních míst v ČR, nabízí mnoho zajímavých okruhů a tras.
Kdo by neznal zápasy Davisova poháru nebo lehkoatletický meeting Zlatá tretra Ostrava, které se v Ostravě pravidelně konají. V Ostravě se také čas od času konají světově významné akce, v minulosti to bylo například Mistrovství světa v ledním hokeji 2004 či Mistrovství světa ve florbale 2008.

Turistické zajímavosti v okolí

V okolí Ostravy se nachází mnoho turistických atraktivit. Milovníci přírody, pěší turistiky a lyžování jistě zavítají do blízkých Beskyd či do vzdálenějších Jeseníků. Za návštěvu stojí i četné hrady a zámky, např. zámek Raduň, zámek Hradec nad Moravicí, zámek Fryštát nebo hrad Hukvaldy.
Nejen mužské části populace doporučujeme zavítat do Areálu československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách a do Technického muzea Tatra Kopřivnice. Dávnou historii můžete objevovat v Archeoparku Chotěbuz-Podobora nebo v nedávno otevřeném Dinoparku v Doubravě u Orlové. Odpočinek a relaxaci nabízí Sanatoria Klimkovice či Lázně Darkov.

TOPlist