Náchod - informace o městě

Turisticky významné město Náchod se nachází ve východních Čechách na březích řeky Metuje. Město je významným hraničním přechodem mezi Českou republikou a Polskem.

Historie Náchoda

Náchod byl založen už ve 13. století. Předchůdcem města Náchod byla trhová ves, která původně stála  na místě dnešního Starého Města. Od počátku 14. století bylo chráněno hradbami. Jako většinu měst i Náchod nepříznivě zasáhla třicetiletá válka, ale město se z ní brzy vzpamatovalo.
Velké změny Náchodu přineslo 19. století, kdy vznikla městská samospráva. Došlo k rozvoji školství a stavebnictví, který pokračoval až do 20. století.

Architektonické památky

V centru Náchoda je řada historických památek mezi něž řadíme barokní radnici, gotický kostel sv. Vavřince nebo novorenesanční radnici. Renesanční zámek s francouzskou zahradou, který je na vyvýšeném místě nad městem, zaujme na první pohled.

Kultura a sport v Náchodě

Ke kulturním památkám patří Městská knihovna, Regionální muzeum se stálou expozicí Dějin Náchoda a Náchodska a Galerie výtvarného umění. Společnost Beránek pořádá v divadle Dr. Josefa Čížka divadelní představení, koncerty různých hudebních žánrů, literární večery, přednášky a plesy pro širokou veřejnost. Každoročně se zde koná reprezentační ples pivovaru Primátor a Náchodský reprezentační ples. K významným kulturním akcím patří také festival Prima sezóna – festival studentské tvořivosti. K osobnostem Náchoda patří Josef Škvorecký, známý spisovatel, který napsal mimo jiné knihu Prima sezóna. Příznivci piva jistě znají náchodský pivovar Primátor, který si můžete vychutnat po pracovním dni.
Ze sportovních aktivit je k dispozici zimní stadion, krytý plavecký bazén, fotbalové hřiště a nově vybudovaný skatepark.

Okolí Náchoda

Zámek Nové Město nad Metují nebo Opočno by při obhlídce okolí Náchoda nemělo chybět. Válečné opevnění připomíná pevnost Dobrošov a Hanička. Teplicko-Adršpašské skály jsou oblíbeným a vyhledávaným místem turistických nadšenců a zejména horolezců z celé  České republiky. Zde se také každoročně pořádá horolezecký festival.
Turisty potěší propracovaná síť turistického značení a cyklostezky.

TOPlist