Hodonín - informace o městě

Jihomoravské město Hodonín je proslaveným rodištěm československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Leží na řece Moravě a jeho počet obyvatel se vyšplhal na necelých 28 tisíc. Hodonín se řadí mezi lázeňská města s nejkvalitnější evropskou vodou svého druhu. Jedná se o „jódobromovou vodu“, která svými dispozicemi přispívá k hodonínskému plánu – tzv. „Projektu zdravé město“.

Historie Hodonína

První informace z hodonínské historie pochází z 11. století, kdy bylo území označováno jako Godonin. Na město byla oblast povýšena v roce 1228 listinou manželky krále Přemysla Otakara I. V období česko-uherských válek Hodonín utrpěl mnoho ztrát. Několik hodonínských vesnic zcela zmizelo. Mnohem větší škodu městu způsobila třicetiletá válka, kdy na náměstí zůstaly obývané jen dva domy. K těm lepším historickým událostem patří například rok 1841, díky nově vybudované železnici. Ta nepochybně patří k největším pokrokům existence Hodonína.

Historické památky

Určitě navštivte Farní kostel sv. Vavřince, nyní v barokní podobě, ale původně to byla gotická stavba ze 13. století. Barokní zámeček  ze 17. století dnes tvoří Masarykovo muzeum a radnice ve stylu norimberské secese dnes představuje sídlo městského úřadu. Mariánský sloup je barokním dílem sochaře Antonína Rigy. Kaple sv. Kříže, též z období baroka, prezentuje soukromou prodejní galerii Kaplička. Nechybí ani Galerie výtvarného umění ve stylu secese, chlubící se sbírkou českých uměleckých děl z 20. století. Vidět byste jistě měli i sochu T. G. Masaryka, která byla vytvořená sochařem Aloisem Bučánkem v roce 1931.

Kultura a volný čas v Hodoníně

Zoologická zahrada se nachází v zalesněné městské části Hodonína v Bažantici. Mimo jiné zde návštěvníky může překvapit mořský svět s akvárii a terárii pro žraloky, murény a krokodýly nebo naučná přírodovědná stezka Dúbrava.
Muzeum naftového dobývání a geologie, keré bylo otevřené roku 2006, je jediné v ČR. Poučíte se o vzniku ropy a plynu, historických i současných metod průzkumu a těžby. Prohlídnout si můžete některé modely vrtných souprav a čerpadel.
Městský hřbitov vlastní pseudogotickou kapli, hradby a brány z let 1899 až 1901, cenné náhrobky a od roku 2003 je zde po rekonstrukci zpřístupněn i židovský hřbitov.
Lázně Hodonín jsou moderní léčebný pavilon s jódobromovou vodou.
Centrum vodní turistiky a možnost vyhlídky na řeku Moravu je z paluby lodi Konstancie. Pro děti se nabízí pohádková plavba lodí. V okolí se nachází další velké množství turistických cílů, cyklotras a vodní cesta Baťův kanál.

TOPlist