Domažlice - informace o městě

Domažlice jsou okresním městem Plzeňského kraje ležícím na potoce Zubřina. Se sousedním Chodskem tvoří velmi lákavý turistický cíl díky průmyslem nedotčené krajině českého lesa. V Domažlicích jsou proslavené Chodské slavnosti nebo nedaleká Kurzova rozhledna s překrásným výhledem na město. Území čítá kolem 10 000 obyvatel a jeho historicky cenné městské centrum se stalo městskou památkovou rezervací.

Historie Domažlic

Nejstarší archeologické nálezy pochází ze 13. století př.n.l. V 10. století se jednalo pouze o osadu, později jí byla udělena Přemyslem Otakarem II. městská práva. Od 13. století bylo na hradě purkrabství a v 60. letech Domažlice postoupily na královské město.

Památky

Centrum města se chlubí historickým jádrem s měšťanskými domy ze 14. a 16. století, jenž jsou součástí městské památkové rezervace. Důležitou památku tvoří Chodský hrad, jehož bývalý profil založil Přemysl Otakar II. Z něho se udržela pouze věž. V 18. století byl původní hrad barokně přestavěn. V roce 1995 si tato památka prošla požárem, následky však nebyly trvalé. V prostorách hradu dnes najdeme muzeum Chodska. Požár postihl i Arciděkanský kostel Narození Panny Marie, jehož stavba musela být úplně barokně předělána. Asi nejznámější domažlickou bránou je další památka, tzv. Dolní brána pocházející ze 13. století. Dále lze navštívit novorenesanční budovu radnice, Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kostel sv. Anny nebo Kostel sv. Vavřince. Hodně známý a zajímavý je Klobouk u Kouta, zde prý ztratil svůj klobouk kardinál Cesarini, když utíkal z prohrané bitvy v roce 1431 u Domažlic.

Kultura, volný čas v Domažlicích

V okolí Domažlic se nachází několik turistických tras různých délek, které určitě stojí za návštěvu. Velkou kulturní předností jsou pro město srpnové Chodské slavnosti, původně církevní slavnosti. Poutě patřily k nejdůležitějším svátkům obce, v Domažlicích byly slaveny tři – svatojánská, mariánská a svatovavřinecká. Dále se zde pořádá Svatováclavská jízda koní nebo Česko-bavorský den. Podmínky jsou v Domažlicích vhodné i pro sportovní využití. Můžete si zaplavat, zalyžovat i zahrát basketbal. Pro muzejní milovníky se nabízí Muzeum Jindřicha nebo Muzeum Chodska v Domažlicích.

TOPlist