Desná - informace o městě

Horské město Desná je situováno v malebném kraji Jizerských hor v údolí říček Černá Desná a Bílá. Desná se rozděluje na několik oblastí, z nichž historicky nejvýznamnější byla Potočná, kde se provozovaly velmi známé lázně. Do dnešní doby se dochovala zajímavá architektonická památka Riedlova vila, která je kulturním centrem obce a obléhá ji park.

Další Desenskou zajímavostí je tzv. „Protržená přehrada“ na Bílé Desné. Pozůstatky v podobě šikmé věže dodnes připomínají katastrofu z roku 1916, při které zahynuly desítky osob. Návštěvníci si mohou prohlédnout pamětní kámen, který sem dopravila rozbouřená velká voda.

TIPY na výlety okolo Desné

Vodní nádrž Souš je místem klidu a krásné zelené přírody obklopené horami. V současné době slouží nádrž výhradně jako zdroj pitné vody. Ze Souše lze podnikat pěkné výlety do okolí, z nichž si zaslouží pozornost vodopády na Černé Desné.

Naučná stezka Vodopády Černé Desné vede okolo toku stejnojmenné říčky. Do hlubokých tůní kaskádovitě padá průzračná voda, která právem přitahuje davy obdivovatelů. A kudy se k vodopádům dostanete? Z obce Desná se vydáte po červené turistické značce a poté zabočíte u Kulturního domu Sklář dle toku řeky doleva.

TIP na ubytování v Desné je Penzion Hluboký potok, který poskytuje ubytování v domácím prostředí ve dvoulůžkových až čtyřlůžkových pokojích. Penzion je situován na hranicích CHKO Jizerské hory a KRNAP.

TOPlist