České Budějovice - informace o městě

Dnes statutární město České Budějovice leží na jihu České republiky na soutoku řek Vltavy a Malše. Město je správním, hospodářským a kulturním centrem jihočeského regionu a patří mezi turisticky nejatraktivnější a nejnavštěvovanější místa.

Historie Českých Budějovic

České Budějovice byly založeny roku 1265 Přemyslem Otakarem II., po kterém nese název zdejší náměstí, a to na soutoku dvou jihočeských řek. Výhodná poloha města vedla k rychlému hospodářskému růstu. Díky tomu byly v Českých Budějovicích vystaveny na přelomu 13. - 14. století dva chrámy a pevné hradby. Hospodářský růst podpořil i sám Karel IV. svým nařízením, aby kupci projížděli městem a nabízeli své zboží. V 16. století získalo město novou renesanční tvář díky opětovnému rozkvětu města. Vařilo se pivo, těžilo se stříbro a rozmohlo se i rybniční hospodaření. Byla postavena nová radnice a Černá věž. Roku 1641 zničil velkou část Českých Budějovic požár a následná obnova města trvala desetiletí. Během této přestavby dostaly České Budějovice novou barokní tvář a byly vystavěny nové církevní stavby. Století devatenácté je spjato s technickým pokrokem a rozvojem průmyslu. Zejména první koňská železnice vedoucí do Lince byla evropským unikátem.

Památky města

Středověký ráz Českých Budějovic je v historickém centru patrný dodnes. Z kulturních památek stojí za návštěvu náměstí Přemysla Otakara II. Dominantou historického jádra je rozlehlé čtvercové náměstí, které je lemované měšťanskými domy v barokním stylu. Nejvýraznější dominantu náměstí Přemysla Otakara II. představuje barokní budova radnice z 18. století. Radnice je nepřehlédnutelná pro své bohatě zdobené průčelí a pro čtyři sochy ctností v nadživotních velikostech. Tradičním symbolem náměstí v Českých Budějovicích je barokní Samsonova kašna se sousoším, znázorňující Samsona zápasícího se lvem.
Nepřehlédnutelným objektem Českých Budějovic je jistě 72 metrů vysoká Černá věž, ve které je umístěno 5 zvonů. Největší zvon z roku 1723 váží 3 429 kg a nese jméno Bumerin. Věž je přístupná veřejnosti od dubna do října. Aby se vám naskytl jedinečný výhled na České Budějovice a nejbližší okolí, musíte nejdříve vystoupat přesně 225 schodů. Nejstarší stavbou města se zasluhuje dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí.

Kultura v Českých Budějovicích

Mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější programy ve městě patří sezónní trhy, které jsou doprovázeny kulturním programem. Další kulturní vyžití najdete v městských divadlech nebo muzeích. Českobudějovické májové slavnosti aneb jihočeské májování přináší každoroční slavnosti, lákající do města spoustu zvědavců a milovníků kulturního programu. Slavnosti v duchu májových oslav nejsou spojeny jen s dobrým jídlem a pitím, ale především s přehlídkou tvorby českobudějovických dětí a mládeže.

Volný čas

Využijte svého času i pro poznání okolí. Vyrazit můžete na turistiku na Medvědí stezce, která je nejstarší stezkou na Šumavě i v Jižních Čechách. Pro cyklisty jsou připraveny trasy v mírném i náročném horském terénu. Tepnou celého území je řeka Vltava, která je ráj pro vodáky a pro další vodní sporty. Nejnavštěvovanějšími místy jsou zámky v Hluboké nad Vltavou a v Červené Lhotě.

TOPlist