Česká Třebová - informace o městě

Česká Třebová je město ležící v podhůří Orlických hor a je známé zejména jako železniční uzel. Město je také pomezí mezi Čechy a Moravou, leží v údolí řeky Třebovky. Nejstarší zmínky o České Třebové jsou ze 13. století, což dokládá románská rotunda z 1. poloviny 13. století, kterou zde návštěvníci dodnes obdivují.

Tipy na výlety v okolí České Třebové

Začneme úzkorozchodnou železnicí a muzeem průmyslových železnic, které se nacházejí v Mladějově. Jsou zde k vidění parní, motorové a elektrické lokomotivy či parní a stavební stroje. Čas od času, zejména o prázdninách, se můžete svézt historickým vlakem poháněným parní lokomotivou. Do Mladějova se pohodlně dostanete vlakem z České Třebové – Mladějov leží na polovině trati do Moravské Třebové.

V Kozlově, asi 4 kilometry od centra České Třebové je k prohlédnutí chalupa, kterou obýval přes dvacet let umělec Max Švabinský. V tomto podhorském kraji nacházel inspiraci pro svá malířská díla. Nadchla ho okolní příroda, a tak se tu zrodila jeho nejslavnější díla. Je možné si prohlédnout i interiér chalupy.

Pěknou vycházku a zároveň vyhlídku na podhůří Orlických hor budete mít z rozhledny na Andrlově Chlumu. Můžete si udělat výlet buď pěšky nebo na kole, pokud vyrazíte do nedalekého Ústí nad Orlicí. Od místního vlakového nádraží vás dovede turistické značení. Autem dosáhnete cíle ze silnice č. 14, Vamberk – Česká Třebová, odbočka v Ústí nad Orlicí a vpravo se napojíte na silnici č. 360. Po 1 km narazíte na odbočku vlevo, která vás dovede až k restauraci s rozhlednou, která měří 50 metrů.

TIPem na ubytování v České Třebové je čtyřhvězdičkový Hotel Bravo, umístěný v srdci historického jádra v České Třebové. V luxusně zařízeném pokoji a při sklence dobrého vína v hotelové vinárně dozajista zrelaxujete mysl i tělo.

 

TOPlist