Bystré - informace o městě

Chcete-li příjemnou a odpočinkovou dovolenou, nerušenou davem turistů, pak přijeďte do města Bystré ležícím v okresu Svitavy v Pardubickém kraji. Toto malebné městečko 11 km jižně od Poličky má svoji městskou památkovou zónou – v roce 1990 bylo vyhlášeno historické jádro města Bystré.

Pozornost si jistě zaslouží Renesanční zámek Bystré, která je díky patrovému trojkřídlému objektu s psaníčkovými sgrafity a pilířovým arkádám na nádvoří zajímavou památkou města Bystré. Součástí zámeckého areálu je i rozsáhlý anglický park a renesanční dvůr se zbytky sgrafitové výzdoby.

TIPY na výlety v okolí Bystré

Udělejte si z městečka Bystré procházku po zelené turistické značce na středověký královský hrad Svojanov, který vybudoval Přemysl Otakar II. kvůli ochraně Trstenické stezky. Po smrti tohoto významného panovníka se Svojanov stal sídlem Záviše z Falkenštejna. Během letní sezony zde probíhají různé kulturní programy, a také si můžete prohlédnout různé expozice v interiérech hradu Svojanov.

Láká vás romantická atmosféra královského věnného města? Pouhých 11 km od Bystré leží Polička, která byla taktéž založena Přemyslem Otakarem II., konkrétně v roce 1265. Do dnešní doby se dochovalo též mohutné opevnění, barokní radnice, kostel Sv. Jakuba, morový sloup od J. Pacáka z Litomyšle. Město Polička je také spjato z hudebním skladatelem Bohuslavem Martinů, který se narodil právě ve věži kostelu sv. Jakuba.

TIP na ubytování v Bystré je Penzion a Relax centrum Kubíčkovi, který nabízí nejen ubytování v soukromí, ale také jedinečnou wellness nabídku, která skýtá masáže, zábaly, stále populárnější floating či infrosaunu.

TOPlist