Beroun - informace o městě

Beroun, město Středočeského kraje, díky své poloze na obchodní spojnici mezi Prahou a Plzní bylo předurčeno k rozvoji a bohatství. Beroun je zároveň obklopen krásnou kopcovitou krajinou Křivoklátska a Českého krasu. Toto někdejší královské město s medvědem na vlajce a dnes s cca 18000 obyvateli, leží na soutoku řek Berounky a Litavky.

Historie Berouna

Ve 13. století roste v oblasti osídlené již od pravěku středověká osada. Prvně se písemně o tehdejším Berouně zmiňuje listina Přemysla Otakara II. r. 1265. Od roku 1303 se město může spravovat právem Starého Města pražského na základě panovníkem uděleného majestátu. Doba vlády Karla IV. se nese v duchu rozkvětu města a řemesel. Beroun dodnes velebí především sláva hrnčířství. Po dobití města Janem Žižkou za husitských válek, Beroun původně stojící na straně Zikmunda, přechází k husitům a i bojem později hájí Jiřího z Poděbrad. Vrcholem je pro Beroun období vlády Vladislava Jagellonského. 1862, rok otevření železniční trasy Praha – Plzeň, vede k rozkvětu města a rozvoji pro tuto oblast typického průmyslu, železářství, cementářství a vápenictví.

Berounské památky

Krásu a významnost historických památek Berouna dokazuje i vyhlášení jeho historického jádra r. 1992 za městskou památkovou zónu. K nejvýznamnějším památkám Berouna patří městské opevnění s dvěmi věžovými branami, Plzeňskou a Pražskou. Opevnění bylo vybudováno za vlády Václava II., patří k nejzachovalejším hradebním systémům v Čechách  a jeho výjimečnost přesahuje naše hranice. Unikátní a zcela ojedinělé v Čechách jsou věžové brány s vytesanými portály, které byly původně zcela totožné. V Berouně můžete dále navštívit kostel sv. Jakuba, Husovo náměstí, jedinou pseudorenesanční  stavbu Duslovu vilu či kapli Bolestné Panny Marie.

Kulturní život v Berouně

Každoroční hrnčířské trhy pořádané na počátku května a druhý víkend v září, jsou přirozeným výsledkem bohaté hrnčířské tradice Berouna. Hrnčířské trhy jsou nejnavštěvovanější událostí Berouna, během nichž představuje své výrobky 200 nejvyhlášenějších hrnčířských dílen Čech.  Od roku 1983 každoročně probíhá  mezinárodní hudební festival Talichův Beroun na počest světoznámého dirigenta České filharmonie Václava Talicha, na kterém vystupují velké orchestrální soubory, hudební uskupení i sólisté. V Berouně probíhá i řada dalších kulturních akcí. Navštívit můžete také Muzeum Českého krasu, ve kterém se mimo jiné seznámíte s geologickou stavbou Barrandienu v Geoparku Barrandien.

V Berouně aktivně

 V polovině září probíhájí i neobvyklé závody dračích lodí, Berounský Drak. Na řece Berounce se už tři desítky let pořádá ke konci května také Vodácký maratón. Pohodovým místem k relaxaci a dětskému skotačení je Lesopark Městská hora s hřištěm, opravenou rozhlednou z roku 1936 a medvědáriem s medvědími bratry z oblíbeného večerníčku Václava Chaloupka Méďové. Nachází se zde také 1,5 km dlouhá školní naučná přírodopisná stezka.

Okolí Berouna

Okolí Berouna je tím pravým místem na výlet. Určitě nemůžete vynechat návštěvu hradu Křivoklát a Karlštejn, nacházející se ve stejnojmenné Národní přírodní rezervaci. Na hradu Karlštejn se s českými dějinami můžete seznámit i v Muzeu voskových figurín. Koněpruské jeskyně, s obdivuhodnou krápníkovou výzdobou, jsou největší jeskynní soustavou v Čechách. Mezi další zajímavá místa patří obec Svatý Jan pod Skalou či údolí Kody.

TOPlist