Benecko - informace o městě

V západních Krkonoších, přesněji ve 3. zóně Krkonošského národního parku, se nachází nejvýše položená obec Krkonoš, Benecko. Toto významné rekreační centrum leží na jižním svahu hory Žalý. Díky jeho vrcholové poloze je Benecko místem s nejdelším slunečním svitem a největším množstvím slunečných dnů v roce.

Historie Benecka

Již v polovině 13. století oblasti Benecka vládne Jindřich Jan z Valdštejna, který roku 1304 zakládá hrad Štěpanice, historické jádro této oblasti. Na samém začátku se obyvatelé tohoto území věnovali rolnictví a práci v lese. Později byla v Hamerském vrchu těžena železná ruda a v Zákoutí zlato. Dalším zdrojem obživy místních bylo tkalcovství. První zmínky o původní samotné obci Benecko se objevují r. 1628, kdy ji pravděpodobně založil pan Beneš. Zásadním zlomem pro Benecko a okolí byl rozvoj turistiky na konci 19. století. Na Benecko přijíždí norští instruktoři lyžování a učí jak pražské, tak místní zájemce v Čechách novému sportu. V obci a okolí se přestavují chalupy a staví se hotely a restaurace. Rozkvět Benecka byl přerušen 2. světovou válkou a po roce 1948 je podnikatelská činnost nahrazena podnikovými rekreacemi.

Památky na Benecku

Dominantou Benecka je jednolodní kostel Nejsvětější Trojice, vystavěný r. 1812 v empirickém slohu. Na Benecku se kochejte malebností roubených chalup a zhlédnout zde můžete i velmi vzácná krčková stavení. V Benecku stojí nejstarší rozhledna v Krkonoších, osmnácti metrová rozhledna Žalý, vystavená r. 1892 hrabětem Janem Harrachem. K významným stavbám se řadí dnes již bohužel zchátralý Štěpanický hrad a kaple sv. Huberta, která je eliptického tvaru. Kaple má konvexně vykrojené vstupní průčelí a na střeše zvoničku s cibulovou věžičkou a křížem. Námětem oltářního obrazu je svatohubertský výjev.

Kultura a sport na Benecku

Pro obyvatele Benecka je připravována řada možností ke společenskému a kulturnímu vyžití v podobě plesů, poutí, zájezdů, bowlingové herně či diskotéky. Protože je Benecko rekreačním centrem, nejvíce navštěvovaným během lyžařské sezóny, je zde poskytováno mnoho služeb jako lyžařská škola, směnárna nebo půjčovna sportovních potřeb. Turisté využijí mnohých služeb a bohaté nabídky hotelů a ubytoven, kterých je zde na 80. Do Benecka v zimě vyrazíte nejspíše kvůli Ski Areálu Benecko. Příznivci sjezdového lyžování mohou vybírat z 12 sjezdovek různé délky a převýšení. Tou nejdelší a s největším převýšením je Kejnos s délkou 850 metrů a s 183 metrovým převýšením. Pro běžkaře je připraveno 15 km turistických i závodních tratí, které jsou spojeny i se Špindlerovým Mlýnem a Horními Mísečkami, a je zde nástupní místo na Krkonošskou lyžařskou cestu. A pokud si chcete užít hodně zábavy, zavítejte do Snowparku a Snowtubingparku. Mimo zimní období se stává Benecko rájem pro horskou turistiku a cykloturistiku.

Benecko a okolí

Okolí Benecka vybízí především k pěší turistice a cyklistice v krásné a zachovalé přírodě Krkonoš. Nedaleko od Benecka, na Farmě Hucul ve Vítkovicích, se můžete svézt na koni i po horách, v zimě pak na saních. Křížlice, v minulosti útočiště mnoha náboženských sekt, nabízejí ke zhlédnutí evangelický kostel, empírový katolický kostel sv. Jana Křtitele a krkonošskou galerii. Na Zlatém návrší, jedné z nejvýraznějších hor západních Krkonoš, se nachází zbytky pohraničního opevnění z 30. let 20. století.

TOPlist