Zlín - informace o městě

Krajské město Zlín se nachází ve východní části České republiky a spolu s více jak 80 tis. obyvateli patří k průmyslově - kulturnímu centru zlínského regionu.

Historie Zlína

První písemná zmínka o Zlíně pochází z roku 1322, tehdy byl Zlín jedním z hlavních center řemesel jehož majitelkou byla Eliška Rejčka. K nejstarším opevněným sídlům ve městě patřilo menší opevnění na vrchu Hradiska. To zde stálo ve 13. - 15. století a bylo archeologicky prozkoumáno. V letech 1358 - 1437 zde vládli Šternberkové, kteří se zasloužili o rozšíření městských práv. Během dlouhé vlády rodu Tetourů a Cedlarů se dostávalo městu dalších privilegií. Od druhé poloviny 16. století získával Zlín renesanční podobu.
Velmi výrazná změna byla zaznamenána až v průmyslové revoluci ke konci 19. století. Sourozenci Baťovi založili roku 1894 obuvnickou firmu, která se stala brzy světově uznávaným výrobcem. Prosperita podniku přinesla Zlínu obrovský rozkvět. Tomáš Baťa se stal starostou obce a zasloužil se i o další přeměnu Zlína. Vznikla koncepce Zlína jako „města v zahradách“ s množstvím parků a zelených ploch. Následovaly rozsáhlé výstavby v duchu funkcionalistického stylu, které dodnes určují charakter města.

Památky ve městě

Zlín je architektonicky velice zajímavý, rozhodně mezi tyto zajímavosti patří Vila Tomáše Bati, radnice, která je dominantou zlínského náměstí podle návrhu F. L. Gahury. Zlínský mrakodrap je výsledkem moderní meziválečné architektury stejně jako hotel Moskva nebo Dům umění, který byl původně památníkem T. Bati. Z historických objektů je to čtyřkřídlý zámek s renesančním jádrem, kde je instalovaná stálá expozice českého výtvarného umění 19. - 20. století. Zlínské obuvnické muzeum nabízí výlet do historie obouvání. Nejmladší dominantou Zlína je kostel Panny Marie Pomocnice Křesťanů na Jižních Svazích, který byl vysvěcen v roce 2003.

Kultura ve Zlíně

Současný Zlín je centrem bohatého kulturního života. Ve zdejších filmových ateliérech působili umělci, jako režiséři Hermína Týrlová, Elmar Klos a Karel Zeman. Snad právě díky zdejší filmové tradici je tu každoročně pořádán Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Trnkobraní open-air je letní hudební akce nabízející přehlídku známých i neznámých hudebních interpretů. Pro sportovní nadšence je určen každoroční mezinárodní automobilový závod Barum ralley.

Sport a místa pro volný čas

Pro sportovní nadšence je ve Zlíně připravena bohatá nabídka nejrůznějších adrenalinových, kolektivních nebo netradičních sportů. Máte možnost navštívit sportoviště přímo ve Zlíně nebo vyrazit kousek dál a trávit aktivně svůj volný čas v přírodě. Příznivci cykloturistiky mohou využít síť cyklotras, které jsou po celém kraji, včetně mezinárodní cesty „Moravské dálkové cyklotrasy“.

TOPlist