Železná Ruda - informace o městě

Městečko Železná Ruda ležící na samé hranici České republiky s Německem je známé letní i zimní rekreační středisko na Šumavě. Nabízí pestrou nabídku služeb pro rekreanty ve všech ročních obdobích. Železné Rudě dala své jméno hornina železná ruda, které se zde v 16. století našla neveliká ložiska a těžba skončila na začátku 20. století.

Tipy na výlety v okolí Železné Rudy

Prohlédněte si samotné město Železná Ruda. Hlavní dominanta je zvláštní kostel Panny Marie Pomocné. Půdorysem je šesticípá hvězda, chrám byl vybudován ve stylu baroka, nezvyklá je šindelem krytá báň. Uniknout si nenechte ani vilu, vybudovanou posledním potomkem sklářské rodiny Abelů, ve které sídlí Muzeum Šumavy.

Největší a zároveň nejhlubší jezero v ČR je Černé jezero na Šumavě, které dostalo pojmenování po zdánlivé černé barvě hladiny vody jezera, která vzniká odrazem od hustého stromoví lemující jezero. Leží ve výšce úctyhodných 1008 m n. m. a ze Železné Rudy je vzdálen asi 6 km na sever, půjdete-li po červené značce nejdříve k Čertovu jezeru.

Pěkná procházka je národní přírodní rezervací Bílá strž, kde se vyskytují zbytky původního bukovo-jedlového lesa mající pralesní podobu. Zastavte se u nejvyššího šumavského vodopádu, který se nachází v údolí Bílého potoka v nadmořské výšce 940 m n. m. Nádherný pohled na tuto přírodní scenérii se vám naskytne z vyhlídkové terasy. K rezervaci Bílá strž se dostanete z Černého jezera po červené turistické trase, je to asi 4 km.

Z vrcholu Pancíře se vám naskytne jeden z nejkrásnějších výhledů na Šumavu a daleko do Bavorska. Dominanta Železnorudska, německý Velký Javor s radarovou stanicí a vysílačem budete mít jako na dlani. Dokonce za příhodných klimatických podmínek smíte spatřit i Alpy! Další atraktivností vrcholu Pancíře je fakt, že tu pramení 3 řeky a prochází zde hlavní evropské rozvodí.

 

TOPlist