Žatec - informace o městě

Královské město Žatec leží na řece Ohři na severu Čech. Přezdívá se mu chrám chmele a piva. Ovšem je zajímavý i z historického hlediska. A v době pohusitské patřil dokonce k největším městům v České republice.
Město se pyšní několika NEJ, v rámci ČR i světa. Nikoho nepřekvapí, že je tu největší sklad chmele na světě. Někdo se možná podiví, že se tu nachází nejmenší, tak zvaný pokusný, pivovar na světě, který je umístěn ve Chmelařském institutu. Další zajímavostí je fakt, že Žatec je nejsušší město v ČR. Bylo zde částečně natáčeno spousta filmů, třeba Edith Piaf, Pusinky nebo Starci na chmelu.

Co navštívit v Žatci

Jistě upoutá fakt, že o Žatci jsou zmínky již v 10. století a historický střed města byl vyhlášen městskou památkovou rezervací. V centru města je 500 staveb různých slohů a 5 náměstí! Za zmínku stojí Chrám Nanebevzetí Panny Marie jde o jednu z nejvýznamnějších památek v Žatci pocházející z románského období. Najdete ho kde jinde než v centru města.
Něco k pivní záležitosti: pěstuje se tu nejkvalitnější chmel pro nejznámější značky piva; každý rok se tu konají slavnosti piva - žatecká Dočesná, která je na konci prázdnin a na akci je vstup zdarma. Ve volné chvilce navštivte také Chmelařské muzeum, které mapuje historii chmelařství. Nachází se blízko historického centra a je největší na světě. Můžete shlédnout animovaný film o skřítku Hopovi, který vás provede všem, co se týká chmele – jeho růstem, sběrem a zpracováním.

TIPY na výlety v okolí Žatce

Asi 25 km od Žatce na západ je umístěna dnes již zřícenina bývalého gotického hradu Hasištejn. Ovšem nenechte se mýlit tím, že je psáno zřícenina. Jakmile vstoupíte až za druhou bránu na nádvoří, otevře se před vámi nečekaně velké a krásné druhé nádvoří, věže a kaple. Hrad byl postaven na skále nad údolím Prunéřovského potoka k obraně obchodní stezky do Saska.
ZOO Chomutov je vyjímečné tím, že se specializuje na chov zvířat, které důvěrně známe a můžeme potkat v Evropě. Neuvidíte zde krokodýla nebo nosorožce, ale mloka skvrnitého nebo losa evropského. V Zooparku se můžete také projet Safari Expressem kolem zvířat ve volném výběhu. Jezdí podle jízdního řádu třikrát denně.
Největší expozice se železniční tématikou v ČR je v Lužné u Rakovníka. Milovníci vláčků, zvláště parních lokomotiv, historických osobních i nákladních vozů si rozhodně přijdou na své. A nejen ti – během roku se zde konají různé akce jako například o prázdninách „Parním vlakem z muzea k Berounce“ nebo „Model víkend – výstava modelů a parní vlaky“, které potěší zajisté rodiny s dětma. Tak schválně: už jste viděli železniční vůz na přepravu piva?

TIP na ubytování

je protentokrát Vila Hop Kellner, která se nabízí příjemné a klidné ubytování za sympatickou cenu. Zajímavostí tohoto hotelu je golftrenažér Launchpad nebo čtyřpatrová paintball (airsoft) aréna v areálu hotelu.

TOPlist