Vyšší Brod - informace o městě

O tom, že je Vyšší Brod historické město, svědčí i oslavy 750 let výročí vzniku tohoto města. Název města Vyšší Brod pak znamená „výše položený brod“, vzhledem k ostatním brodům, umístěným níže po proudu Vltavy.

Co vidět ve Vyšším Brodě

Městečko Vyšší Brod je velmi oblíbeným centrem turistiky lipenské oblasti a častým místem výjezdu vodáků při sjíždění Vltavy. Původně byl Vyšší Brod pohraniční osada při obchodní stezce do Rakouska. Jedna z nejvýznamnějších památek Jižních Čech je cisterciácký Vyšebrodský klášter, založený ve 13. století Rožmberky. V sezóně od dubna do září si můžete tento majestátní gotický klášter prohlédnout i zevnitř, neb zde provádějí průvodci. Celý objekt je rozlehlý a skýtá klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie se 4 kaplemi.

Co navštívit v okolí Vyššího Brodu

Skalní lokalita a vzácný krajinný útvar, který vznikl mrazovým zvětráváním žulového masivu, se jmenuje Čertova stěna a je jednou z nejnavštěvovanějších a nejznámějších přírodních zajímavostí v Jižních Čechách. Nejrozšířenější pověst ke vzniku Čertovy stěny, která dala dokonce námět Bedřichu Smetanovi k jeho opeře Čertova stěna, vypráví o čertovi, jenž chtěl zabránit vystavění kláštera ve Vyšším Brodě. Postavil tak napříč údolím kamennou hráz, která by zadržela vodu a klášter tak zatopila. Ovšem dílo se nepodařilo dokončit a kamenná hráz se zřítila a balvany pokryly i okolní svahy. Žulové kameny jsou chaoticky rozprostřeny na rozloze okolo 10 hektarů!

Vodopády sv. Wolfganga najdeme na Menší Vltavici blízko Vyššího Brodu a dovede nás k nim žlutě značená trasa. Jde o hrazené a nečekaně divoké a vysoké kaskády. Za skutečný vodopád se značí jen některá ramena a stupně horního vodopádu. Pokud máte štěstí a je vyšší stav vody, pak proudy přepadávají přes balvany a Wolfgangovy vodopády jsou fascinující.

Netřeba představovat historickou perlu Jižních Čech Český Krumlov. Od Vyššího Brodu je vzdálen asi 25 kilometrů na sever a pokud budete chtít zůstat v Českém Krumlově několik dnů, pak se můžete ubytovat třeba v oblíbeném Penzionu na Ostrově.

TIP na ubytování ve Vyšším Brodě: V historickém centru ve Vyšším Brodě se nechte ubytovat v Hotelu Šumava s příjemnou hotelovou atmosférou. Je vhodný i pro rodiny či skupinky, neboť vám nabídne útulné ubytování i v apartmánech.

TOPlist