Region Vysočina - informace o městě

Není divu, že na území rozkládající se ve středu naší země, leží i geografický střed České republiky. Vypočítán je u obce Číhošť u Havlíčkova Brodu. Lidé zde také patří k nejzdravějším. Tento kraj, který se původně jmenoval Jihlavský nabízí každému něco, jen si račte vybírat.

Základní charakteristiky Vysočiny

Rozloha Vysočiny neboli Českomoravské vrchoviny je necelých 7 tisíc km2, když část zaujímají chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a Železné hory. Nejvyšší horou je Devět skal (836 m n. m. ). Má centrální polohu v rámci ČR a nedotýkají se jí žádné hranice státu. Celkem je zde kolem 2 900 km turisticky značených tras, čímž se řadí mezi nejhustější u nás.

Tipy na výlety na Vysočině

Chcete se najednou ocitnout v Americe v 19. století? Navštivte Westernové městečko Šiklův Mlýn. Nachází se asi 20 km od Žďáru nad Sázavou směr na jihovýchod. Nudit se tu rozhodně nebudete, vždyť se areál pyšní tím, že je v ČR největším přírodním a je otevřen o prázdninách NON-STOP.

Unikátní město Telč, které patří i do seznamu UNESCO, upoutá nádherným náměstím, kde se nachází i renezanční zámek Telč. Prázdniny v Telči jsou každoročním nejen folkovým letním festivalem, který trvá 17 dní a kromě koncertů, jsou tu různá divadelní představení, workshopy a stánky se vším možným i méně možným. Ubytujte se tu v Hotelu Celerin, umístěném v samotném srdci historického jádra.

Dalším městem, které je na seznamu UNESCO je Třebíč. Je zde k vidění Židovská čtvrť, kde můžeme nalézt 123 dochovaných domů, jmenovitě například školu, chudobinec anebo dvě synagogy.

Jaderná elektrárna Dukovany je první atomovou u nás, patří k nejbezpečnějším na světě a jezdí se na ni dívat i experti z Ameriky. Ročně má zájem o prohlídku 30 tisíc lidí. Nachází se 30 km jihovýchodně od Třebíče.

Dalším tipem je královské město Pelhřimov s bohatou historií. Nejvíce známé je Muzeum rekordů a kuriozit, a také muzeum Zlaté české ručičky, kde jsou k obdivování stavby ze sirek. Výstava, kterou jinde na světě neuvidíte, obsahuje půl milionu zápalek a uvidíte třeba mexickou tanečnici nebo zcela funkční kytaru.

Chcete uniknout do přírody? Pak zkuste naučnou stezku a prales Žákova hora. Výchozí bod vstupu je obec Cikháj, odtud je délka trasy přibližně 10 km a návštěvník si může vybrat ze dvou okruhů. Seznámíte se s místy, kde byl partyzánský odboj v letech II. Světové války, jak se vyvíjela krajina historicky, apod.

 Novoměstsko je centrem běžeckého lyžování na Vysočině. Vždyť se tu dlouhá léta konalo Mistrovství světa „Zlatá lyže“. Srdcem je Nové Město na Moravě, které je výchozím místem nejen pro běžecké, ale i turistické trasy a cyklotrasy.

 Majestátní mramorový hrad se trůní na vysoké skále již osm set let a nikdy nebyl dobyt. Jmenuje se Pernštejn a je jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů. Pokud chcete na hrad Pernštejn, vydejte se do městyse Nedvědice, můžete přijet vlakem nebo autem.

Čtyři palice, přírodní rezervaci, která je součástí CHKO Žďárské vrchy lze nalézt východním směrem od obce Křižánky v nadmořské výšce 628 - 732 m n. m. Zvětráváním hornin mrazem vznikl rulový skalní útvar, který právě připomíná čtyři palice. Ovšem na každého návštěvníka čekají další skalní útvary, které se například jmenují Paličatá, Opomenutá, Tvrz a další. I horolezci si zde přijdou na své

TIP na ubytování: Hotelů a penzionů lze nalézt na Vysočině desítky, jednoduše si vyberte ten pravý pro vás!

TOPlist