Velké Karlovice - informace o městě

Historie Velkých Karlovic

V roce 1714 obec založil Karel Jindřich ze Žerotína a v roce 1762 získaly Velké Karlovice svoji pečeť. V průběhu staletí se hranice Velkých Karlovic často měnily. To způsoboval fakt, že tato oblast byla jednou z posledních obsazovaných půd Moravy. Velké Karlovice leží na území, na které si už před založením obce kladlo nárok rožnovské a vsetínské panství a také uherská šlechta. Docházelo tak ke sporům a čím dál častějším srážkám mezi Moravany a Slováky. Teprve po největší bitvě na Machůzkách, při nichž padlo 59 obětí, v roce 1734 došlo ke kompromisnímu řešení a hranice Uher se přemístily z hřebene Javorníků na jejich úbočí směrem k Bečvě. Vývoj obce byl tedy ve své historii velmi bouřlivý.

Památky a zajímavosti ve Velkých Karlovicích

Velkou zdejší kulturní památku tvoří Karlovský kostel, kde při vstupu čtete nápis: „Léta páně 1754 dne 21. srpna rozweselil gsem se w těch wěcech, které gsou powěděny mně: do domu Páně pugdeme. Žalm 121“. Nad středem kostela stojí barokní věžička se 2 zvony. V Bzovém údolí se dochovala roubená stavba fojtství z 18. století. Zhlédnete zde obrovskou lípu s potokem v nádherném prostředí. Méně přesná kopie fojtství se nachází v rožnovském skanzenu. 200 metrů od hotelu Súkenická stojí rozhledna s výhledem na hřebeny Beskyd, Javorníků a slovenských hor. Nejvýznamnější církevní stavbu Velkých Karlovic představuje kostel Panny Marie Sněžné, postavený na půdorysu ve tvaru řeckého kříže. Další zajímavá památka se nachází u silnice Soláň. Tou je židovský hřbitov. Kromě těchto památek v okolí Velkých Karlovic můžete nalézt více zajímavých historických struktur, jako jsou kříže, boží muka nebo kapličky. Například Kaple na rozcestí Podťaté, Kaple svaté trojice v Jezerném, Boží muka ve středu obce nebo Kamenný kříž u kostela.

Kultura

V centru Velkých Karlovic v letním období navštivte koupaliště v atraktivní horské oblasti. V areálu koupaliště jsou tenisové kurty, bowling a diskotéka. Milovníci knih zde objeví místní knihovnu, která se nachází v prvním poschodí zdejší pošty. Zavítat můžete i do kina, které uvádí svůj program na oficiálních webových stránkách obce Velké Karlovice nebo do muzea pořádající různé výstavy a jiné kulturní akce.

Sport a turistika ve Velkých Karlovicích

Velké Karlovice jsou v zimě označovány za ráj lyžařů díky dostatku sněhu. Najdete zde 7 velkých lyžařských středisek s moderními vleky a vhodnými podmínkami pro začátečníky i náročnější vyznavače lyžování. Kolem se vyskytuje i několik běžeckých tras s různými úrovněmi náročnosti. V obci je známý skialpinismus, což je volný pohyb zimním kopcovitým terénem mimo značené cesty a udržované svahy. Obtížnost skialpinistické túry záleží, jak strmý a exponovaný svah si zvolíte. Velké Karlovice jsou ideální pro cykloturistiku. Vede zde množství značených cyklotras, které míří do typické krajiny s loukami, vzrostlými lesy a roztroušenými valašskými chalupami. Můžete zde obdivovat jedlobukový prales Razula nebo přírodní jezero v údolí Jezerné. Vyhledávaným cílem se také stal pramen Vsetínské Bečvy, vyznačený pod kopcem Trojačka, nová rozhledna na vrcholu Čarták nebo kopec Soláň.

TOPlist