Ústí nad Orlicí - informace o městě

Historie

První písemné doložení o městu Ústí nad Orlicí pochází z druhé poloviny 13. století. Tehdy se začala za krále Přemysla Otakara II. rozšiřovat slovanská osada Oustí a tím se otevřel zrod Ústí nad Orlicí. Ke stavbě železnice Olomouc-Praha došlo díky rozmachu strojírenské výroby a továrenského textilního průmyslu. V 19. století byla proto městu přidělena přezdívka „východočeský Manchester“.

Památky v Ústí nad Orlicí

Historické jádro území vytváří čtvercové náměstí s podloubím a typickými starými domy, které bylo v roce 1991 prohlášeno za městskou památkovou zónu. Ústí nad Orlicí se pyšní architektonickým dědictvím od architekta Kamila Roškota jímž je Děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie a budova divadla ve funkcionalistickém stylu. Poukázat bychom měli i na jednu z nejstarších kamenných budov v Ústí nad Orlicí, budovu sboru Jednoty bratrské z poloviny 16. století. Svým půvabem a historickým dojmem na vás zapůsobí secesní Hernychova vila nebo od architekta Josefa Mařatky socha Bubnujícího legionáře.

Kultura a volný čas v Ústí nad Orlicí a okolí

Krom průmyslové tradice Ústí nad Orlicí vlastní hlavně tradici kulturní. Tu mají na svědomí zdejší slavné muzikantské rody, velké muzikantské osobnosti –  virtuos Jaroslav Kocian nebo violoncellista Bohuš Heran.  Obyvatelé si jej připomínají každoročními mezinárodními hudebními soutěžemi.  Seznam možností kulturního vyžití doplňuje městská knihovna, Klubcentrum, městské muzeum nebo tradiční srpnová staročeská pouť, červnové městské slavnosti a předvánoční trh. V oblasti sportu se koná mezinárodní automobilový závod do vrchu Ústecká 21 a mistrovství ČR v tenisu žen i mužů Rieter Cup.
Také v nedalekých Říčkách Orlických hor je připravován mezinárodní závod ve sjezdovém lyžování žactva, Skiinterkriterium. Nabídka tras pro pěší i cyklistické výlety je široká. K ní patří zřícenina hradů Lanšperk, Potštejn nebo také Litice nad Orlicí.

TOPlist