Uherské Hradiště - informace o městě

Město Uherské Hradiště se rozkládá v malebné krajině v blízkosti pohoří Chřiby a Bílé Karpaty. Nachází se v příjemném prostředí, které je obohaceno původní faunou a flórou. Uherským Hradištěm protéká řeka Morava.

Historie Uherského Hradiště

První historické zmínky o osídlení Uherského Hradiště jsou doloženy již z dob starší doby kamenné a díky Slovanům byly osídleny v 9. století tzv. ostrovy. Město, jako takové, bylo založeno roku 1257 Přemyslem Otakarem II. Ve 13. století muselo čelit útokům nepřátel. Ve 14. století se Uherské Hradiště stalo nejrozvinutějším v oblasti tržního režimu z celého království. Do 18. století odolávalo neustálým nájezdům nepřátelských vojsk, ale až roku 1742 bylo prvně dobyto pruskými vojsky. Od 19. století Uherské Hradiště postihl velký architektonický rozmach, který je utlumen až 1. světovou válkou.

Festivaly v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště je přímo stvořené pro konání mnoha kulturních akcí, které vás jistě uchvátí. Jednou z nejvýznamnějších akcí je mezinárodní festival - Festival hudebních nástrojů lidových muzik, kde můžete obdivovat působivý folklor a líbeznou lidovou hudbu z celého světa. Tento věhlasný festival se v Uherském Hradišti koná v říjnu. Velice oblíbený je také druhý největší filmový festival v České Republice nesoucí název Letní filmová škola. Zde můžete obdivovat nejen snímky od nejrůznějších zúčastněných autorů, ale dozvíte se také něco o jejich vzniku. Festival navštivte na přelomu července a srpna. Na festivalu konaném v listopadu Týká se to také tebe se můžete zúčastnit přednášek, konferencí, výstav, seminářů a uměleckých pořadů na téma ekologických problémů. Oblíbené Slovácké slavnosti vína a otevření památek jsou další významnou akcí konanou v Uherském Hradišti, představující zdejší folklor za doprovodu hudby a s degustací vína, burčáku a různých gurmánských specialit. V září se též koná mezinárodní sympozium lité medaile, plakety a drobné plastiky, na kterém můžete obdivovat krásy litých výrobků.

Architektonické památky

V Uherském Hradišti je mnoho kulturně – historických památek, které jsou spjaty právě s bohatou historií. Dominantou města je Stará radnice se svou šikmou věží, pocházející ze 14. století. V 15. a 16. století prošla rekonstrukčními změnami. Na Masarykově náměstí se nachází kopie barokní kašny z 18. století, jejíž originál je umístěn na nádvoří Slováckého muzea. Na tomto náměstí si ještě můžete prohlédnout Lékárnu U Zlaté koruny, postavenou v 17. století. Bývalá židovská synagoga z roku 1875 v eklektickém slohu byla v r. 1904 secesně upravena a doplněna kopulí, dnes slouží jako Knihovna B. B. Buchlovana. V 15. století byl založen Františkánský klášter, který získal svou dnešní barokní podobu v 18. století.

Sportovní vyžití

Na místním koupališti si můžete zaplavat v plaveckém bazénu, ale také zahrát minigolf, plážový volejbal, stolní tenis, ruské kuželky a venkovní šachy. Pro ty nejmenší je k dispozici dětský bazén se skluzavkou a brouzdaliště, kolotoč a houpačky. V Uherském Hradišti se nachází několik bowling center, kam si můžete jít zahrát nebo jen posedět.

Turistické atrakce v okolí Uherského Hradiště

V Mařaticích se nachází spousta historických vinných sklípků a vinohradů, pocházejících z 12. století. Byly navštíveny mnohými významnými osobnostmi z oblasti literární a hudební. Hojně využívanou turistickou atrakcí v okolí Uherského Hradiště je tzv. Baťův kanál na řece Moravě, je využíván jako turistická vodní cesta, kde se můžete svézt na lodi a kochat se okolní přírodou nebo si loďku vypůjčit či strávit příjemnou dovolenou na hausbótu. Na tzv. Velehradské ostrožně se nachází lokalita známá jako Staré Město – Na Špitálkách, což je Národní kulturní památka, kde se nachází půdorys kostela z 9. století a pohřebiště.

TOPlist