Turnov - informace o městě

Turnov, srdce Českého ráje, je romantické město ležící na řece Jizeře, které nabízí rozličné možnosti pro výlety. Město Trutnov obklopuje malebná krajina skalních pískovcových měst, pohádkových hradů či neotřelé lidové architektury. Návštěvníka ovšem potěší i samotné město, které má návštěvníkům co nabídnout.

Co navštívit v Turnově

Turnovské kostely jsou zajímavé nejen svým množstvím, celkem jich je šest, ale také svojí historií a unikátností. Za všechny nelze opomenout Chrám narození panny Marie, který je ve Střední Evropě jeden z největších chrámových novogotických staveb. Původní chrám ze 13. století několikrát vyhořel a byl zbourán. Zanedlouho ho však nahradil nový, jehož nedostavěná věž se stala raritou a tvoří dominantu města.
Město Turnov zajistilo pro občany i turisty netradiční službu – každou středu můžete přijít na noční prohlídku města Turnova. Procházka po uličkách Turnova s prohlídkou Družstva umělecké výroby Granát, která poodhalí tajemství zpracování českého granátu, vás zajisté pohltí. Za magického svitu svíce vás průvodci zavedou do zrekonstruované synagogy Turnov. Sraz je v 19:30 u Regionálního turistického informačního centra Turnov.
V Muzeu Českého ráje můžete obdivovat několik stálých expozic, mimo jiných třeba expozice zlatnictví a archeologie Českého ráje. Nejvýznamnější akcí jsou pak Staročeské řemeslnické trhy, kde představuje svá řemesla asi 170 řemeslníků. Součástí jsou divadelní a hudební představení, a tak pro svůj bohatý a atraktivní program se stává tato květnová událost turisticky velmi oblíbená.

Tipy na výlety v okolí Turnova

Z množství hradů a zřícenin nelze opominout Trosky, které jsou symbolem Českého ráje a dříve bývávaly majestátním hradem. Tyčí se asi 12 km od Turnova. Říká se jim Panna a Baba, neboť zříceninu tvoří dvě samostatné skály připomínající zmiňované objekty.
Perla Českého ráje - tak se říká Malé Skále, malebnému kraji pod skalní stěnou Vranovského hřebene v hlubokém údolí řeky Jizery. Na hřebenu se nacházejí zbytky gotického hradu přístupného po vyhlídce. Každoročně se tu koná oblíbený hudební festival Benátská noc. Pěkné ubytování za rozumnou cenu nabízí Hotel Kavka situovaný přímo na Malé Skále.
Přírodní park Maloskalsko je unikátní kolekcí přírodních zajímavostí a krás rozprostírajících se severovýchodně od Turnova v oblasti kolem malebné obce Malá Skála. Tento trochu opomenutý kraj však patří mezi nádherné klenoty v Čechách. Ku příkladu Suché i Klokočovské skály jsou vyhledávané zejména horolezci a Bartošova pec se říká jedinečnému přírodnímu výtvoru vytvořenému díky Vazoveckému potoku, který vniká do podzemí saxonského vrásnění a rozpouští složku horniny, aby na příhodných místech opět vyvěral.
Isora neboli prudká řeka je keltské jméno pro řeku Jizeru, podél níž procházel od pradávna život. V dnešní době, kdy stezky a obchodní cesty podél řeky vyměnily silnice a železnice, tu Sdružení Český ráj přišlo s projektem Greenway Jizera vytvářející atraktivní a bezpečný koridor podél řeky, který stojí za to si projet na kole, koloběžce, bruslích či pěšky.

TIPem na ubytování v Turnově je Hotel Zámek Hrubá Skála, který vypadá jako romantický zámek ze 14. století a je z něj nádherný výhled na okolní krajinu.

TOPlist