Trutnov - informace o městě

Historie Trutnova

Název města údajně pochází z německého označení v překladu utěšená niva. Podle jiné verze byl však Trutnov nazván dle rytíře von Trautnav. Pověst o rytíři říká, že ten založil město v 11. století vítězným bojem s bájným drakem. Proto se stal drak místním symbolem. Písemné doložení ale dokazuje jeho vznik až k roku 1260. V 15. století město dobylo husitské vojsko a o století později se zde zrodil měšťanský pivovar. V roce 1897 území utrpělo škody povodní, ale brzy se vzpamatovalo. K významným osobnostem pocházejícím z Trutnova patří režisér Jaroslav Dudek nebo básník Uffo Horn.

Historické památky

Památní perličkou se dozajista stal symbol draka, který je položen na několika místech Trutnova. Nejstarší znak byl umístěn v zádveří nynější hradní vinárny. Další můžeme vidět v podobě skalního draka ze staré kašny. Krásy dějin zobrazuje i trutnovský park, kde se nadchnete nad „kouzelným zrcadlem“, umělou skupinou zkamenělých stromů nebo Schillerovým medailonem. Mezi památkami nepřehlédnete ani trutnovský hrad, Kostel narození Panny Marie, Evangelický kostel při Úpické ulici nebo „Krakonošovo náměstí“.

Kultura a sport v Trutnově

Trutnovští obyvatelé si nejvíce potrpí na sport. V současné době pořádají soutěže v basketbalu, fotbalu, hokeji či tenisu. Opakovanou sportovní akcí se stala Creative dance - pohybově-taneční seminář moderního tance pro veřejnost. Trutnovské přírodní podmínky návštěvníkům nabízí několik typů k výletu. Doporučuje se “Putování Krakonošovým královstvím“, které je zpříjemněno možností sbírání razítek, za něž jsou dávány odměny. Milovníci cyklistiky uvítají cyklotrasy z Trutnova do okolí, jak pro silniční, tak pro trekkingová kola. Nejdůležitější každoroční pořádanou slavností od roku 2006, kdy od doby zabití bájného draka uplynulo tisíc let, se staly městské dračí slavnosti „Už ho nesou!“. Poutavou vzpomínkovou akcí je „výročí prusko-rakouské války u Trutnova 1866“.

Zajímavosti v Trutnově

Trutnov se dnes pyšní nejkrásnějším vlakovým nádražím v České republice a je bývalým věnným městem českých královen. Dnes výsostnějším než drak je socha Krakonoše, ochránce majestátních hor. Ta zdobí střed stejnojmenného náměstí a dohlíží nad úmysly těch, kdo vkročí do Krakonošova království a trestá ty, kdo se protiví zákonům přírody.

TOPlist