Třeboňsko - informace o městě

Státem chráněná krajinná oblast Třeboňska ležící v Jižních Čechách má rozhodně každému návštěvníkovi co nabídnout. Vždyť území patří do biosférické rezervace UNESCO!

K významným atraktivnostem patří bezesporu perla Třeboň – posuďte sami: čtyři mohutné brány město střežící, oceňovaný pivovar; klášter založený slavnými Rožmberky, Schwarzenberská hrobka a další skvosty.

Základní charakteristiky Třeboňska

Rozloha Třeboňska je 700 km2. V rámci UNESCO je biosferickou rezervací Člověk a biosféra od roku 1977. Leží v rovinaté krajině – nadmořská výška Třeboňska je od 410 m n. m. ve Veselí nad Lužnicí do 550 m n. m. Orientace pomocí GPS: 48° 48´ - 49° 11´N, 14° 39´ - 15° 00´ E.

Tipy na výlety na Třeboňsku aneb „Celý rok plný akcí!“

Ty tradiční se uskutečňují nejčastěji v létě, jistě znáte píseň „Okolo Třeboně“ - stejnojmenný multižánrový festival v červnu každoročně uvítá spoustu návštěvníků, kteří se těší na Běh Járy Cimrmana. Na terase pivovaru se zabydlela soutěž pro amatérské kapely „Houpací kůň“, pořadatelé vybírají 8 nejzajímavějších z přihlášených. Jaká vyhraje a budeme ji slýchávat v médiích?

Ke Třeboni také neodmyslitelně patří „Rybářské slavnosti“ - představte si vše, co souvisí s rybařením: ukázky ryb, kuchařské čarování, prodej rybích specialit, rybářské závody, exkurze na sádkách, jarmark s ukázkami tradičních řemesel, expozice akvárií a bazénů s živými rybičkami, rybkami a rybami, impozantní ohňostroj. Vše doplňuje kulturní program na náměstí – koncerty, divadlo nebo šermíři! Mrkněte na trebonsko.cz. V říjnu se koná výlov rybníka Dvořiště, letos ve dnech 30. až 2. 11. nenechte si ujít tuto podívanou spojenou s doprovodným zábavným programem!

„Když se řekne Třeboň, vybaví se rybníkářství“ - Středověká Francie inspirovala naše prapředky k vybudování umělých soustav vodních nádrží pro chov ryb z původně nehostinné neobyvatelné krajiny. Důvtip je ve speciální odvodňovací stoce propojující rybníky a sloužící též jako obrana před povodněmi, říká se mu „Zlatá stoka“.

„Nová řeka“ je pak umělé vodní dílo již ze 16. století, kdy Třeboňsko ovládli Rožmberkové.

Ne nadarmo bylo celé Třeboňské rybníkářské dědictví nominováno do UNESCO.

Okolí Třeboňska je rájem hradů a zámků – jen sami posuďte: Státní zámek Červená Lhota patří k nejvyhledávanějším, úchvatný mix novodobé gotiky a romantické renesance je dílem přestaveb, té poslední na počátku 20. století. Přímo v Třeboni se nachází Státní zámek Třeboň, kde je k prohlédnutí proslulý třeboňský archiv.

Státní zámek Hluboká nad Vltavou snad netřeba dlouho představovat. Novinkou je, že pohádkový zámek bude zpřístupněn i zimě! Objevte i další, třeba na kole! Krajem Třeboňska je protkána celá řada cyklostezek, třeba ta 64 km dlouhá z Třeboně do Nových Hradů.

630leté výročí oslavil v roce 2009 Pivovar Regent v Třeboni. Prohlídku pivovaru s odborným výkladem a ochutnávkou zlatavého moku můžete zakončit ve Schwarzenberské pivnici, která se nachází přímo v areálu pivovaru.

TIP na ubytování:;

Nezapomeňte si zavčas zarezervovat ubytování na Třeboňsku bohatý výběr z hotelů a penzionů, akční ceny u vybraných ubytovacích zařízení a online rezervace vámi vybraného ubytování v hotelu nebo penzionu na Třeboňsku.

 

TOPlist