Tábor - informace o městě

Město husitského hnutí, Tábor, ležící na severním cípu Jižních Čech, je s cca 36 000 obyvateli po Českých Budějovicích druhým největším městem v Jižních Čechách. Tábor leží na řece Lužnici, na rozhraní Třeboňské pánve a Vlašimské vrchoviny. Táborská pahorkatina městu a jeho okolí dodává mírně zvlněný ráz.

Historie Tábora

Na počátku historie města Tábor bylo vystavění města Hradiště ve 13. století, které sloužilo především k ochraně obyvatel. Vojenské město Tábor je založeno roku 1420 husity, na místě Hradiště. Jméno města husité volí dle Biblické hory Thabor u Nazarethu. Husité zde vytvořili centrum husitského hnutí. Společenství, řídící se Božím zákonem, odevzdávalo svůj majetek do společného vlastnictví. Tábor neuznával nadřazenost krále, byl samostatnou politickou veličinou. Roku 1437 se stal královským městem. Tábor kapituluje až roku 1452 před zemským správcem Jiřím z Poděbrad. Klidný konec 15. století umožňuje městu nebývalý rozvoj. Tábor se i ve své pozdější historii několikrát vzepřel panovníkovi. V roce 1547 Ferdinandu I. Tábor odmítl pomoci ve vojenském tažení proti luteránům a r. 1618 se přidal na stranu nekatolické šlechty. Roku 1903 zde byla otevřena první česká elektrická železnice, dráha Tábor - Bechyně, projektovaná Ing. Františkem Křižíkem.

Architektonické památky v Táboře

Táborští za husitského hnutí vybudovali velmi komplikované městské hradby, které v 15. století neměly ve střední a západní Evropě konkurenci. Táborská radnice patří v českých městech k nejvýznamnějším památkám pozdní gotiky. Významným je především velký sál se síťovou klenbou, kterou podtrhují drobné plastiky. Neobvyklou táborskou raritou je středověké podzemí, vybudované v 16. století hloubením sklepů, „lochů“. Výsledkem je spletitý komplex podzemních chodeb a místností, který sloužil především k uskladnění potravin, ale i jako bezpečný úkryt v případě nebezpečí. Za návštěvu stojí Bechyňská brána a věž Kotnov, Pomník Jana Žižky z Trocnova, Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor či Jordán, nejstarší vodní nádrž ve Střední Evropě, vybudovaná roku 1492.

Kultura a sport v Táboře

Během návštěvy Tábora nemůžete opominout návštěvu Husitského muzea. Tábor pořádá řadu pravidelných kulturních akcí. Milovníci zlatavého moku v lednu do Tábora zamíří na Reprezentační slavnosti piva a minerálních vod, na kterém mohou ochutnat ze sta druhů piva. Především dětem jsou určeny Husitské dny v červnu, během kterých se děti zábavnou formou seznámí s historií, spojenou s Janem Husem a životem té doby. Letní prázdniny provází Táborské kulturní léto. Návštěvník má možnost navštívit koncerty různých žánrů, historické večery, výstavy a program určený pro děti. V září probíhají Táborská setkání, kdy se Tábor vrací do dob své největší slávy, do středověku.
Tábor poskytuje i prostor pro milovníky sportu. Zajímavou sportovní alternativou může být projížďka na koni či sportovní střelba v Klubové střelnici Čekanice. Pro příznivce zimních sportů byl vybudován lyžařský areál Horní Kouty a Radvánov u Mladé Vožice.

Tábor a okolí

Ani okolí Tábora vás nezklame. Jistě navštívíte legendární, červený, pohádkový zámek Červená Lhota. Technickou zajímavostí je 1. elektrická dráha Františka Křižíka, po které se v létě můžete svést historickým vlakem. Příroda okouzlí oblastí Čertovo břemeno a Javorová skála. Na řece Lužici mezi obcemi Stádlec a Dobřejice se nachází jediný, v Čechách dochovaný, empírový řetězový most, technická památka, Stádlecký most.

TOPlist