Šumava - informace o městě

Šumava aneb největší národní park nejen v Čechách, ale i ve Střední Evropě nabízí spoustu turistických lákadel. Prales Boubín, nespočetně jezer z nichž velikostně dominující jezero Černé, rozsáhlé cyklostezky či pro milovníky vodáctví úseky vodních toků Vltavy, Vydry či Otavy. Pojďme se na Šumavu podívat podrobněji …

Základní charakteristiky NP Šumavy

Poloha Šumavy je na Jihozápadní hranici ČR s Rakouskem a Německem mezi městem Železná Ruda a malou vsí Zvonková. Rozloha Šumavy je pak 1671 km2 na české straně. Nadmořská výška Šumavy je od 600 m n.m. do 1378 m n.m. (Plechý). Vznik národního parku se datuje k roku 1991.

Proč je Šumava přírodním rájem a turistickým rájem zároveň? Správa národního parku se pečlivě stará o přírodu dneška i budoucnosti různými projekty na její revitalizaci a ochranu. Pořádá workshopy, veřejné sbírky, pravidelně informuje veřejnost o zásadách chování v přírodě. Zachovává tak přírodní krásy v co nejpřirozenějším stavu. Národní park Šumava ovšem i patří lidem – přes 80 % je volně přístupné pro všechny návštěvníky i mimo značené trasy. Nově mají v létě registrovaní návštěvníci možnost dostat se do dosud nepřístupných lokalit panenské krajiny díky výjimce udělené Vládou ČR, a to pouze s „průvodci divočinou“ a po zaplacení poplatku.

Tipy na výlet na Šumavě

Každému návštěvníku má Šumava co nabídnout. Pro obdivovatele přírody nabízí unikátní mozaiku rozsáhlých bukových a smrkových pralesů, rašelinišť, která nejsou nikde jinde v takovém rozsahu k vidění či horských luk a ledovcových jezer. Ohrožené druhy zvířat a rostlin tu mají také svůj domov, jmenujme za všechny losy, rysy či tetřevy. Vodácky je velmi oblíbená řeka Vltava, které se nelichotivě přezdívá na několika místech „Václavák“.

Boubínský prales je přírodní rezervace ležící v samotném nitru Šumavy je přirozeně volně rostoucím lesem, který není ovlivňován člověkem. Na vrcholu hory Boubín (1362) se nachází nejvýše položená rozhledna v České Republice. Vyjdete-li na ni, naskytne se Vám nádherný pohled na nekončící zeleň. Atraktivitou je také nesporně pramen Vltavy – tenký nenápadný pramínek je počátkem nejdelší řeky u nás.

Pokud se chcete toulat na kole, tak vyražte na šumavské cyklotrasy. Po právu jsou označovány jako jedny z nejlepších u nás, jsou výborně značeny a i svoji délkou předčí ostatní. Můžete vyrazit na trasy nazvané „Vltavským kaňonem“, „Po stopách Adalberta Stiftera“, „Schwarzenberská cesta“ a na dalších několik desítek. TIP: ubytujte se v královském městě Českém Krumlově a odtud se vydejte po cyklotrasách do národního parku!

Krumlovská cyklotrasa patří k velmi oblíbeným, co Vás na ni čeká? Na trase dlouhé 74, 2 km můžete navštívit papírnu Větřní, za městysem Frymburk se vykoupat v přehradě Lipno. Čeká na Vás přírodní zážitek, který můžete spojit s kulturním, když se necháte kochat krásami Českého Krumlova.

Z dominanty Obří hrad dýchá historie neboť její součástí jsou zbytky pravěkého keltského hradiště pocházejíce z doby z 2. - 1. století před naším letopočtem. Vede tudy také naučná stezka Keltů dlouhá 1,5 km.

TIP na ubytování na Šumavě:

Dobrý přístup ke krásám šumavského parku (a také jsou to města, které stojí za to navštívit) budete mít z měst Železná Ruda, Prachatice, Český Krumlov či Vyšší Brod. Vyberte si svůj hotel nebo penzion a následně proveďte rezervaci ubytování.

TOPlist