Sokolov - informace o městě

Historie Sokolova

Nejstarší záznam o městě Sokolov pochází ze 13. století, kdy dějiny tvořili šlechtici rodu Nothaftů. Úrodnou půdu v okolí Ohře obdělávali již po několik staletí Slované, kteří zde založili mnoho osad. Díky německé kolonizaci se v Sokolově zvýšilo množství obyvatel, zároveň se rozšířila obdělávaná pole, rozvinula těžba rud a zesílily příjmy panovníků a klášterů. Prvními obyvateli Sokolova se stali němečtí kolonisté. Významnými osobnostmi byli jazykovědec Josef Dobrovský nebo historik František Martin Pelcl. Podle pověsti o vzniku Sokolova bylo jméno města určeno po létajících sokolech.

Historické památky

Mezi zdejší krásné památky patří Sokolovský zámek, stojící uprostřed města. Podle dosavadních důkazů se ve 13. století na jeho místě pravděpodobně vyskytovala vodní tvrz. Ta byla později přestavěna na hrad se čtyřmi věžemi. Bitva na Bílé hoře rozhodla o jeho dalším postupu na zámek. Pověst o Sokolově ztvárnil tehdejší chebský sochař, kterého můžeme shlédnout v podobě sokolníka na městské kašně. Renesanční styl najdeme v historické radnici, kde uvidíme i chybný městský znak sloužící do poloviny 20. století. Důležité středisko politického, kulturního a společenského života označuje Kulturní dům Sokolov. Dominantou Sokolova je majestátní strom – topol kanadský, zákonem chráněný památný strom. Za prohlídku stojí také Kostel sv. Jakuba Většího, Kapucínský klášter s kostelem sv. Antonína Paduánského, sousoší sv. Jana Nepomuckého s anděly nebo pamětní desky.

Ekologie v Sokolově

V 50. letech bylo na Sokolovsku dokončeno téměř 3 tisíce hektarů rekultivací na místech bývalých dolů a vnějších výsypek. U určitých zbytkových jam byl zvolen jiný způsob rekultivace, a to zavodňování těchto území. Tak vzniklo nedaleko Sokolova jezero Michal stvořené za účelem relaxace návštěvníků z okolí.

Kultura a volný čas

Svět divadelních představení a filmů vám v Sokolově chybět nebude. V prostorách Hornického domu sídlí Městské divadlo Sokolov, a také kino Alfa, které pořádá Sokolovský filmový seminář. Další kulturní oblastí je Krajské muzeum Sokolov. Pro sportovce se nabízí Sokolovský bazén a kousek od města nové 18-ti jamkové golfové hřiště. K pravidelným akcím patří červnový Sokolovský bodyguard, zářijová Hornická pouť, různé sportovní soutěže, např. Běh Terryho Foxe nebo Sokolovský advent.

TOPlist