Slovácko - informace o městě

Tento živý kout na Východě Moravy vás uchvátí nejen malebnou přírodou, ale i folklórní muzikou, krojovými obleky, dobrou slivovičkou ... Tam, kde protéká meandrující řeka Morava a vytváří nádherné kouty chráněné krajinné oblasti, tam je Slovácko.

Základní charakteristika Slovácka

Slovácko se rozkládá na území Pálavy, Chřibů a Bílých Karpat na jihovýchodě Moravy. Nejvyšším bodem je Velká Javořina, která dosahuje výšky 970 m n. m. Kromě toho, že celé území je chráněnou krajinnou oblastí, bylo v roce 1996 zařazeno na seznam biosférické oblasti UNESCO.

Tipy na výlety na Slovácku

I když se zrovna nepotřebujete léčit, navštivte Lázně Luhačovice. Už jen samotné procházení se po kolonádách je balzámem na duši. Lázně Luhačovice jsou největší na Moravě. Krásně se zde prolíná nádherná příroda, typická roubená architektura a příjemné klimatické podmínky. Místní oblíbený pramen Vincentka je dodáván v lahvích po celé ČR. Pokud budete v Luhačovicích více dnů, využijte přívětivosti Penzionu Loreta, který je umístěn blízko lázeňského parku.

U městačka Bojkovice ve Zlínském se nachází nový zámek Světlov. Je radost pohledět na tudorovskou gotiku, navíc se zde můžete i ubytovat, občerstvit se v restauraci či pobýt v místní vinárně. Součástí celého komplexu je muzeum Bojkovska, kde je k vidění např. vybavení staré domácnosti nebo řemesla, která už jsou skoro zapomenuta – knoflíkáři, hrnčíři, soukeníci.

Ve městě Hodonín se jistě nudit nebudete. Lázně Hodonín čerpají jodobromovou vodu z dvoukilometrového vrtu, kde se nacházejí pozůstatky pravěkého moře. Tato unikátní voda, zvaná Solanka je slouží k léčbě pohybového ústrojí. Dále navštivte ZOO Hodonín, která se nachází na okraji Hodonína u lužních lesů Jižní Moravy. Čeká Vás příjemná procházka a mnoho zážitků ze zvířecí říše.

Chcete-li mít nejen Karpaty jako na dlani, tak neváhejte zdolat 101 schodů na rozhlednu Lopeník. Stojí přímo na státní hranici se Slovenskem, je vysoká 22 metrů a celá z dubového dřeva. Ještě upřesněná poloha této hojně navštěvované rozhledny je na Velkém Lopeníku.

Vizovice, to je Vizovické pečivo pravá valašská slivovice. Tradiční české ozdobné vizovické pečivo není třeba zvláště hodně představovat. V českých domácnostech alespoň jeden dekorativní kousek vlastní snad každá rodina, často je krásnou ozdobou vánočních stromků. Společnost Rudolf Jelínek je taktéž umístěna ve Vizovicích. Kromě tradičního produktu ze švestek, stále rozšiřuje svůj sortiment o nové produkty jako je například Pivní pálenka nebo Kdoule.

"Učitel národů" Jan Amos Komenský se narodil v Nivnici u Uherského Brodu. Ctitelé této naší významné historické postavy mohou navštívit jeho rodný dům – Bartkův Mlýn, Vychovatelskou knihovnu nebo Pomník J. A. Komenského.

Slovácko zažívá velký rozmach turistiky. Hodně oblíbená je třeba dálková cyklotrasa vedoucí skrz Slovácko. Říká se ji tzv. Zelená stezka a vede z Prahy do Vídně. Cyklotrasa Bílé Karpaty měří 60 kilometrů a umožní poznat památky Uherskobrodska, lidového stavitelství a samozřejmě jedinečné přírody Bílých Karpat.

TIP na ubytování

Snadný a pohodlný výběr hotelu nebo penzionu dle Vašich představ díky bohaté fotogalerii hotelů a penzionů či recenzí od skutečně ubytovaných klientů.

TOPlist