Roudnice nad Labem - informace o městě

Město Roudnice nad Labem leží na levém břehu Labe v okrese Litoměřice. Velmi rané jsou zmínky o Roudnici nad Labem, již ze začátku 12. století. Druhou nejstarší světskou stavbou u nás je pak románský hrad, který byl vystavěn pražskými biskupy v Roudnici na přelomu 12. a 13. století.

V samotném městě najdeme spousty pamětihodností. Ať již kapli Sv. Viléma, která byla postavena na místo popraviště, či barokní kapli Sv. Vojtěcha nebo pseudorenesanční radnici.

Tipy na výlety v okolí Roudnice nad Labem

V celém systému československého předválečného opevnění patřilo to roudnické k velmi důležitým obranným liniím, protože se předpokládalo, že Němci povedou úder ve směru Drážďany - Praha. Části se dochovaly dodnes a na místě je provozováno Pevnostní muzeum.

Když pojedete od Roudnice nad Labem 11 km na západ, tak dojedete do Budyně nad Ohří, kde se hrdě tyčí vodní hrad Budyně, který byl postaven v pozdně gotickém stylu. Později byl přestavěn na renesanční zámek. V současné době láká turisty hlavně na prohlídku historické laboratoře renesančního alchymisty a na renesanční interiéry s malbami ze 16. století. V létě se zde koná festival Keltský kruh, festival keltské, alternativní a irské kultury, hudby a tance.

Necelých 5 km od centra Roudnice nad Labem se nachází památná hora Říp. Když se řekne Říp, každému se vybaví praotec Čech - mýtická postava muže, podle kterého údajně nesou Čechy své jméno. Vydejte se na tuto 459 m n. m. vysokou čedičovou kupu, nejsnazší je to autem z Roudnice do obce Rovné, odtud vedou ukazatele až na samotnou pozoruhodnou horu.

TOPlist