Rakovník - informace o městě

Rakovník leží 60 km západně od Prahy v oblasti křivoklátských lesů. Město se nachází v krajině mokřinatého údolí, ve kterém protéká Rakovnický potok.

Historie města

Historie města Rakovníka sahá do počátku 13. století a statut královského města mu byl udělen Rudolfem II. Jméno města je úzce spojeno s řadou významných osobností, například s Antonínem Pelcem – významným představitelem kubismu.
Rakovník se může pochlubit nejstarší reálnou školou v Čechách založenou v roce 1833, dnes je známá jako gymnázium Zikmunda Wintera.
Historické jádro města bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

Architektonické památky

Mezi hlavní památky patří Husovo náměstí tvořící historický střed města, rakovnická radnice a chrám sv. Bartoloměje, který je významnou gotickou dominantou Husova náměstí. K jedné z nejkrásnějších staveb patří Pražská brána, která byla postavena na počátku 16. století.
Ve městě je několik židovských památek, jimiž jsou židovský hřbitov, židovské ghetto a synagoga vystavěná již v 18. století.

Sport a kultura v Rakovníku

Milovníci umění ocení Tylovo divadlo, dvě kina a několik galerií a kulturních center. K těm nejznámější patří Rabasova galerie.
Ve městě je mnoho sportovišť pro aktivní vyžití návštěvníků. Pro turisty i cyklisty je připravena řada turistických a cyklistických stezek.

Zajímavosti v okolí Rakovníku

V okolí Rakovníku je několik rozhleden, z nichž za povšimnutí stojí rozhledna Na Mackově hoře. K dalším památkám patří hrad Křivoklát a milovníci přírody jistě nepohrdnou několika naučnými stezkami – podél Berounky nebo podél Sázavy.

TOPlist