Prostějov - informace o městě

Prostějov objevíte v centrální části Moravy v Olomouckém kraji, poblíž Olomouce a Brna. Nedaleko města se nachází moravský kras se systémem podzemních jeskyní.

Historie Prostějova

Prostějov je již od 14. století nazýván městem. Toto století mu přineslo právo výročního trhu i založení augustiánského kláštera. Během 15. a 16. století se Pernštejnové stali majiteli města a postarali se o jeho rozkvět. Po nich Prostějov vlastnili Lichtenštejnové, a to až do 19. století. V tomto století dorazila do Prostějova textilní výroba, která mu zajistila důležité postavení v Rakousko-Uhersku.

Kultura

V rodném městě Jiřího Wolkera navštivte Městské divadlo Prostějov a studentské divadlo Point. Pokud máte raději kino, vyhledejte kinokavárnu Duha či letní kino v Mostkovicích. Kulturní zážitek vám přinese i Muzeum Prostějovska. Zajímavý program poskytne Lidová hvězdárna a milovníky rostlin potěší botanická zahrada. Příjemným zpestřením návštěvy Prostějova budou i tradiční velikonoční a vánoční jarmarky.

Památky v Prostějově

Na prostějovském náměstí T. G. Masaryka můžete obdivovat mariánský sloup se sochou Panny Marie z roku 1714. K architektonickým památkám patří i bašta ze 16. století, ze které se stala galerie a kavárna. Architektura vás zaujme na farním kostele Povýšení sv. Kříže. Neminete ani novou radnici s 66 metrů vysokou věží a orlojem pocházejícím z roku 1914.
V Prostějově stojí za návštěvu zámek, jehož stavbu zajistil v roce 1531 Jan z Pernštejna. Zámek má čtyři křídla a každého zaujme okenním ostěním a nádvorními arkádami s reliéfy. V 17. století zaznamenal zámek v Prostějově vpád Švédů a od té doby již nebyl používán jako panské sídlo a jeho udržování bylo jen provizorní. Zámek plnil nejrůznější funkce od sýpky přes továrenskou činnost až po byty.

Sport

O sportovní vyžití se vám v Prostějově postará fotbalové hřiště, zimní stadion, tenisové kurty, kuželkárna, městské lázně i aquapark. Při návštěvě aquaparku si můžete zahrát plážový volejbal, petanque, ping-pong i minigolf. Ve městě si přijdou na své i milovníci adrenalinových sportů, a to přímo ve specializovaném klubu.

Prostějov a okolí

Nedaleko Prostějova se nalézají zámky Tovačov, Čechy pod Košířem a Plumlov. Turisticky atraktivním místem jsou Sloupsko-Šošůvské jeskyně s krasovými útvary a známou propastí Macocha.

TOPlist