Přerov - informace o městě

Přerov se nachází v Olomouckém kraji nedaleko města Olomouc. Leží na řece Bečvě a je významnou dopravní křižovatkou Moravy. Přerov má téměř 50 tisíc obyvatel a je jedním z kulturních a turistických center na Moravě.

Historie Přerova

První písemná zmínka o městě sahá do 12. století. Rozvoj Přerova se datuje do roku 1841, kdy zde byla zavedena železnice na trati Vídeň – Olomouc.
Mezi nejznámější osobnosti spojené s Přerovem jednoznačně patří Jan Ámos Komenský, který zde žil a vyučoval, stejně tak i Jan Blahoslav.

Památky v Přerově

Historické jádro Přerova je tvořeno domy z 15. století a přerovským zámkem. Ten byl vybudován na místě, kde se původně tyčil dřevěný hrad. Městský dům je architektonicky významnou novorenesanční budovou, kde se pořádají divadelní koncerty a společenské akce.

Kultura a sport

K návštěvě vás zve Muzeum Komenského nebo Hvězdárna Přerov. K významným kulturním akcím patří Jazzový festival, který se v Přerově pořádá od roku 1966.
Pro sportovní nadšence je k dispozici venkovní i krytý plavecký bazén, squash, bowling, minigolf a badminton.
Především pro teenagery byl zřízen a funguje od roku 2000 skatepark.

Přerov a okolí

Okolí Přerova je jako stvořené k turistice a prohlídce hradů a zámků. K největším hradům v České republice patří Hrad Helfštýn. Zde se každým rokem pořádá Hefaistion, což je mezinárodní setkání uměleckých kovářů. Ze zámků stojí za pozornost  zámek Lipník nad Bečvou či nedaleké lázně Teplice nad Bečvou.

TOPlist