Praha 9 - informace o městě

Severovýchodní část Prahy tvoří Praha 9, která se skládá z obcí Běchovice, Černý Most, Čakovice, Horní Počernice, Dolní Počernice, Hostavice, Kbely, Koloděje, Kyje, Klánovice, Letňany, Miškovice, Satalice, Prosek, Třeboradice, Újezd nad Lesy a Vinoř, k dalším částem patří Hrdlořezy, Hloubětín, Libeň, Malešice, Střížkov a Vysočany.

Historie Prahy 9

V 10. století na staré obchodní cestě na Proseku, byl vybudován kostel sv. Václava, po dlouhou dobu dominanta této obce. V letech 1965 -1977 se novou dominantou stává výstavba prvního panelového sídliště v rámci tzv. Severního města, pod vedením architekta J. Růžičky. O obci Letňany pochází zmínky ze 14. století. Rozvoj této oblasti přinesl průmyslový rozvoj a nově vzniklé továrny. Po první světové válce zde vznikaly první továrny na výrobu leteckých součástek. Německému řádu křižovníků náležela obec Hloubětín již ve 13. století. Stejně jako ve většině zbylých obcí Prahy 9, je i rozvoj Hloubětína spojen s rozvojem průmyslu, přílivem obyvatel za prací a výstavbou sídlišť.

Památky na Praze 9

I na Praze 9 naleznete zajímavé kulturní památky. Dle legendy byl kostel sv. Václava na Proseku postaven Boleslavem I. na místě, kudy projížděl pohřební průvod jeho zavražděného bratra sv. Václava. Tato trojlodní románská bazilika byla po poničení husity přestavěna v gotickém stylu, později byla přistavěna renesanční předsíň a barokní háv získala po poničení Švédy. V jižní lodi naleznete původní románské fresky. Původní tvrz ze 14. stol. byla přestavěna v renesanční zámek Koloděje, který byl ještě mnohokrát rekonstruován v různých slozích. Za své letní sídlo si zámek zvolil T. G. Masaryk. Uvnitř trojkřídlého patrového zámku s krátkými bočními křídly naleznete valeně klenutý trojlodní vestibul a několik pokojů s původní barokní nástropní štukovou výzdobou. V Kolodějích se nachází také kostel Povýšení svatého Kříže. V Čakovicích stojí jediný kostel v Čechách zasvěcený Remigiovi. Původně románský kostel sv. Remigia dostal svůj současný novorománský vzhled v letech 1878 – 1881. Na Praze 9 můžete navštívit kostel sv. Jiří v Hloubětíně, Zámek Ctěnice a Chvalský zámek.

Kultura a aktivity na Praze 9

Na Praze 9 naleznete především velké množství obchodních center, ve kterých můžete zajít do kina nebo využít jiné služby. Nachází se zde obchodní centrum Letňany, Černý most či Ikea. Za divadlem se můžete vydat do divadla Gong a významné hudební, sportovní a společenské akce jsou pořádány v O2 Areně. Příznivci sportu a zvýšené hladiny adrenalinu v krvi, by určitě měli zajít na bobovou dráhu na Proseku. V nerezové dráze se lze prohánět rychlostí až 62km/h. Ve výškách budete naopak lézt v Lanovém centru PROUD. Praha 9 se může pochlubit přírodní památkou Pražský zlom, který je významnou poruchou zemské kůry, kdy se na povrchu stýkají v jedné úrovni různě staré jednotky.

Okolí Prahy 9

Ze zříceniny vodního hradu Jenštejn bohužel zbyla pouze vysoká věž postavená na skále a domky vesnice, které tvoří podhradí, jsou zahloubeny do pískovce. V přírodní památce Kuchyňka se nachází zachovalá příbojová vlna, naleziště zkamenělin. Významná je též archeologickými vykopávkami a acidofilními teplomilnými trávníky. Příjemné chvíle můžete strávit v Klánovickém lese nebo při návštěvě Svaté cesty, Zlatého kopce u Přezletic či barokní kapličky Císařská Kuchyně.

TOPlist