Praha 8 - informace o městě

Od historického jádra Prahy k její severní hranici se rozkládá Praha 8, která je tvořena celými obcemi Bohnice, Kobylisy, Čimice a Karlín a částmi dalších pěti obcí Libeň, Troja, Střížkov, Nové Město a Žižkov.

Historie Prahy 8

Bohnice jsou známy především ve spojení s psychiatrickou léčebnou, která zde působí od roku 1911, avšak písemné zmínky o Bohnicích pochází již z roku 1158. Bohnice se mohou pochlubit první českou továrnou na dynamit, postavenou r. 1870. Naopak Karlín je mladou obcí založenou r. 1817, která nese jméno na počest manželky císaře Františka I. Karolíny Augusty. Na přelomu 19. a 20. století zde rostou obytné domy a rozvijí se průmysl, v elektrotechnickém má velký vliv František Křižík.

Památky na Praze 8

Na základě ideje florentského hraběte a polního podmaršálka Petra Strozziho ze Schrattenthalu byla postavena barokní Invalidovna pro vysloužilé a zmrzačené vojáky. Samotný projekt se měl inspirovat Hôtel des Invalides v Paříži, postaveným Ludvíkem XIV. Stavbu realizoval významný barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Na zahradě stojí dvoupatrová budova a dvou lodní kaple sv. Kříže. Libeňský zámek, dějiště významného aktu, podepsání tzv. libeňského míru r. 1608, který zastavil tažení Matyášova vojska proti jeho bratru Rudolfu II., prošel ve své historii řadou přestaveb. Původně zde stála gotická tvrz, která na konci 16. stol. dostala renesanční ráz. Dnešní podobu rokokového zámku s hodinami, věžičkou a freskami vyzdobeným sálem mu dal r. 1770 Jan Josef Prachner. V Libni se nachází také Libeňská synagoga, Libeňská vodárenská věž a Libeňský most. Kobyliská střelnice byla za 2. světové války dějištěm hromadných poprav. Jako vzpomínka na tyto události zde byl r. 1975 odhalen Památník protifašistického odboje - Kobyliská střelnice. Hřbitov Ďáblice je druhým největším hřbitovem v Praze. Hřbitov byl navržen v kubistickém stylu architektem Vlastislavem Hofmanem. Dalšími pamětihodnostmi Prahy 8 jsou most přes Rokytku, dřevěný kostel sv. Vojtěcha, nejširší most v České republice Hlávkův most, novorenesanční Muzeum hlavního města Prahy či pseudobarokní Hudební divadlo Karlín.

Kultura a volný čas na Praze 8

V Ďáblicích máte možnost pozorovat noční oblohu ve zdejší hvězdárně. Mimoto hvězdárna pořádá astronomické, přírodovědné a cestopisné přednášky a filmové večery. V Národní kulturní památce Muzeu hlavního města Prahy se můžete jednak kochat samotnou stavbou, ale především se zde seznámíte s historií a vývojem Prahy od pravěku do 19. století. Pokud chcete večer strávit v divadle, vybrat si můžete z Divadla Pod Palmovkou, Divadla Kámen a pokud se chcete obohatit o zážitek z muzikálu či operety navštivte Hudební divadlo Karlín. Hudební divadlo Karlín uvádí představení od r. 1881, je tedy třetím nejstarším pražským divadlem a po Státní opeře má druhé největší hlediště. Praha 8 je výjimečná svými 10 chráněnými územími, ve kterých rostou i ohrožené druhy rostlin.

Zajímavosti v okolí Prahy 8

Severně od Prahy 8 naleznete mnoho zajímavých příležitostí k výletu. Zámek Veltrusy je jednou z nejvýznamnějších staveb vrcholného baroka v Čechách. Dále můžete navštívit zámek Mělník, hrad Houska či Kokořín. Nachází se zde také přírodní památky, třeba Holý vrch. Václav Levý v 19. století vytvořil několik sochařských děl přímo v krajině, jeskyni Máří Magdalena, reliéf Hada či Čertovy hlavy.

TOPlist