Praha 7 - informace o městě

Na levém břehu Vltavy a z nepatrné části také na pravém, severně od historického centra, se kterým hraničí, se rozkládá Praha 7, která se skládá z obcí Bubeneč, Holešovice, Libeň a Trója.

Historie Prahy 7

První zmínka o obci Holešovice se objevuje už r. 1228. K radikálnímu vývoji této zemědělské osady dochází v poslední třetině 19. století, kdy jsou zde postupně vybudovány ústřední jatka, Bubenské nádraží a plynárna. Roku 1891 byl vystavěn areál pro Zemskou jubilejní výstavu, lanová dráha na Letnou, tramvajová dráha Letná–Výstaviště, přístav a ve 20. století další významné stavby. Tímto rozmachem se Holešovice stávají jednou z nejvýznamnějších průmyslových zón Prahy. Jak Bubeneč, tak Trója byly především zemědělskými oblastmi. Trója se původně nazývala Zadní Ovenec. Své jméno získala po zdejším zámku Trója postaveném v letech 1683-1692.

Památky na Praze 7

Trójský zámek je jedním z nejvýznamnějších barokních zámků 17. století v Čechách. Zámek si nechal postavit Václav Vojtěch, hrabě ze Šternberka. Na projektu se podíleli významní evropští umělci, architekt Giovanni Domenico Orsi, později Jean Baptiste Mathey, sochaři Jiří a Pavel Hermannové z Drážďan a Jan Brokof. K dalším malířům patří Abraham a Izak Godinové, Francisco a Giovanni Marchetti. Hlavní sál uprostřed se 1400 m2 nástěnných maleb je propojen s francouzskou zahradou dvojramenným schodištěm vyzdobeným plastikami antických bohů a bohyň bojujících s Titány. Pro Zemskou jubilejní výstavu byl r. 1891 otevřen Průmyslový palác architektů Bedřicha Münzbergera, Františka Prášila a Antonína Wiehla. Průmyslový palác byl první českou stavbou s železnou montovanou konstrukcí. Při příležitosti Zemské jubilejní výstavy byla na Výstavišti vytvořena v Evropě zcela unikátní Křižíkova fontána Františka Křižíka. V letní sezóně vás Křižíkova fontána ohromí představením vodního tance, hudby a barev. Na Praze 7 uvidíte Libeňský most, vodní elektrárnu Na Štvanici, most Barikádníků, Letenský zámek, Rudolfovu štolu, kostel sv. Antonína z Padovy či Veletržní palác.

Kultura a volný čas na Praze 7

Pokud budete na Praze 7, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu ZOO a Botanické zahrady hl. m. Prahy. Úvodní expozice Botanické zahrady je koncipována jako park s kolekcemi drobných cibulovin, trvalek, letniček a léčivých, vřesovištních, suchomilných a vlhkomilných rostlin. Dále zde naleznete skalničkový skleník a oddělení dendrologie s domácími i cizokrajnými zakrslými jehličnany. Další částí je japonská zahrada s původními druhy japonských rostlin, geografická expozice rostlin Turecka a Středomoří a sbírka kosatců. Nejnověji byl vybudován tropický skleník Fata Morgana. V zahradě můžete také vidět unikátní květinové sluneční hodiny. Pražská ZOO, jejímž tvůrcem a prvním ředitelem byl  znamenitý zoolog a ornitolog profesor Jiří Janda, byla otevřena 28. 9. 1931. V pražské ZOO máte možnost na více než 60 ha shlédnout na 665 druhů zvířat, savců, ptáků, plazů, obojživelníků, ryb, bezobratlých i parybu. Na Praze 7 vystavuje Národní galerie ve Veletržním paláci své sbírky umění 20. a 21. století. Dále zde můžete navštívit Národní technické muzeum, Národní zemědělské muzeum či Lapidárium Národního muzea s největším souborem české, převážně kamenné plastiky od raného středověku po 19. století. Pokud jste příznivcem alternativních a art filmů, zajděte do kina BIO OKO a pokud vás zajímá experimentální divadlo, zamiřte do pohybového, vizuálního a experimentálního divadla Alfréd ve dvoře. Praha 7 má také mnoho krásných zelených zákoutí, třeba Letenské sady.

TOPlist