Praha 5 - informace o městě

Druhým městským obvodem, který spolu s Prahou 4 tvoří jih Prahy je Praha 5, která je jedním z největších pražských městských obvodů. Praha 5 leží na levém břehu Vltavy a skládá se z obcí Hlubočepy, Holyně, Jinonice, Košíře, Lahovice, Lipence, Lochkov, Malá Chuchle, Radlice, Radotín, Řeporyje, Slivenec, Sobín, Stodůlky, Třebonice, Velká Chuchle, Zadní Kopanina, Zbraslav a Zličín a částí obcí Malá Strana, Motol a Smíchov.

Historie území Prahy 5

Území dnešní Prahy 5 bylo osídleno již od pravěku. Obcemi, které se můžou pochlubit nejstarší zmínkou o své existenci na Praze 5 jsou Jinonice a Bučovice. Ve středověku Prahu 5 od historického centra dělilo opevnění, většina území byla tvořena poli, zahradami, vinicemi a dvory. V centrální části Prahy 5, na Smíchově, především za doby vlády Rudolfa II. si zde pražští měšťané a šlechtici zakládají letohrádky v zahradách, které dodnes dávají Praze 5 zvláštní ráz. V 19. století průmyslová revoluce a stavba řady továren a podniků pozměňuje tvář Prahy 5. Se vznikem republiky je spojena výstavba kolonie vil, činžovních vil a rodinných domků na smíchovských a košířských svazích.

Památky Prahy 5

Praha 5 se může pochlubit mnoha krásnými a historicky cennými stavbami. V letech 1725-1728 si zde vystavěl letohrádek zvaný Portheimka významný architekt 18. století Kilián Ignác Dienzenhofer. Ve 13. století byli položeny základy Zbraslavskému zámku. Zbraslavský zámek byl původně sídlem biskupa, Přemysl Otakar II. ho proměnil v královský lovecký dvůr a Václav II. Z něj učinil cisterciácký klášter. Ve Zbraslavském zámku je pochováno 14 členů rodu Přemyslovců a Lucemburků. W. A. Mozart roku 1787 pobýval v klasicistní Bertramce manželů Duškových a dokončil zde operu Don Giovanni. Dnes je zde Muzeum W. A. Mozarta a manželů Duškových. Mnoho významných osobností je pohřbeno na hřbitově Malvazinky. Advokát Josef Winternitz si nechal ve funkcionalistickém stylu postavit vilu, dnes známou jako Loosova vila - Winternitzův rodinný dům, od významného architekta Adolfa Loose a Karla Lhoty. Loos zde použil jedinečnou koncepci vnitřního uspořádání místností tzv. Raumplan. Dalšími významnými pamětihodnostmi Prahy 5 jsou např. Národní dům na Smíchově, Jiráskův most, usedlost Cibulka či keltské hradiště Závist.

Kulturní a společenský život na Praze 5

Praha 5 se každý rok účastní celoevropské kulturní akce, Dnů evropského dědictví s bohatým kulturním a společenským programem, během kterého jsou zpřístupněny i objekty běžně nepřístupné. Červen provází hudebně pestrá Kultura do ulic. Praha 5 pořádá akci na svátek sv. Václava 28. září Svatováclavské trhy a slavnosti s přehlídkou dobových řemesel. Na Praze 5 dramatické umění přináší Švandovo divadlo, Divadlo Orfeus a Divadlo Akcent. Poslední měsíc v roce můžete na Praze 5 navštívit Festival Bohuslava Matrinů. Kdo tráví volný čas raději aktivně, má na výběr z řady možností. Praha 5 se může mimo jiné pochlubit mnoha parky.

Okolí Prahy 5

Na jih a jihozápad od Prahy 5 se rozkládá Berounsko a Hořovicko. Určitě navštivte hrad Karlštejn. Prohlédněte si zde císařský palác, Mariánskou věž či kapli sv. Kříže vyzdobenou polodrahokamy, kde byly uloženy říšské korunovační klenoty, později i české korunovační klenoty a svaté ostatky. V přírodní památce Kotýz můžete obdivovat krasový útvar Aksamitovou bránu. Samozřejmě zde na vás čeká největší jeskynní systém v ČR, Koněpruské jeskyně. K zajímavým cílům patří lom Velká Amerika, hrad Žebrák či architektonická památka Svatý Jiří.

TOPlist