Praha 4 - informace o městě

Na pravém břehu Vltavy, jižně od historického centra se rozkládá Praha 4. Praha 4 je tvořena obcemi Braník, Háje, Hodkovičky, Chodov, Cholupice, Kamýk, Komořany, Krč, Kunratice, Lhotka, Libuš, Modřany, Písnice, Podolí, Šeberov, Točná a Újezd u Průhonic. Praha 4 dále obsahuje části obcí Michle, Nusle, Vinohrady a Záběhlice.

Historie území Prahy 4

Před připojením k Praze byla většina obcí, ze kterých se Praha 4 skládá vesnicemi či městy. Michle jako vesnice existovali již ve 12. století. Braník má také dlouhou historii, ve 14. století ho vlastnili české královny a byl významný tím, že se zde vybíralo plavené dřevo. Nusle se naopak začali rozvíjet až během průmyslové revoluce.

Zajímavé památky v Praze

V dolní Krči se nachází krásný novorenesanční zámek se zámeckým parkem, který byl zrekonstruován a nyní je hotelem. Nyní máte možnost ubytovat se v krásných prostorách, ve kterých žila šlechta minulého století. Architektonicky zajímavou stavbou je Thomayerova nemocnice, dříve nazývaná Masarykovy domovy, architekta B. Kozáka, jejíž stavba byla realizována za 1. republiky. V Záběhlicích na Spořilově se nachází kostel sv. Anežky České na Roztylském náměstí. Neorenesanční Branický pivovar s raně secesními prvky se může pochlubit erby vytvořenými dle návrhu Mikoláše Alše. Ceněnou pozdně secesní stavbou jsou Branické ledárny, které sloužili jako sklad ledu vyloveného z Vltavy k chlazení piva. Chodov skrývá ojedinělou památku svého druhu, původně gotickou Chodovskou vodní tvrz. Tato vodní tvrz je vzácná svou centrální kruhovou dispozicí s vnitřním nádvořím. Na Praze 4, díky její moderní zástavbě naleznete řadu zajímavých architektonických děl z období posledních cca 100 let. Těmi jsou kupříkladu železniční Branický most a Barrandovský most.

Kultura a sport v Praze

Na Praze 4 si můžete vybrat z šesti divadel. Tím nejznámějším je Divadlo Na Fidlovačce v jehož souboru působí řada známých osobností. Mnoho významných herců prošlo Branickým divadlem, které si z vlastních prostředků postavili sami Braničané roku 1925. Dále si drama můžete vychutnat v Divadlo Na Jezerce, Divadle Dobeška, Divadle Extrém a Tradičním loutkovém divadle Zvoneček. Praha 4 pořádá různé kulturní akce, mezi nimi se již tradičně každý lichý rok od března do dubna koná přehlídka nejlepších operních inscenací českých a moravských operních souborů, Opera. A pokud budete na Praze 4 v červnu, zaujmout by vás mohla Zlatá Praha, která je mezinárodním televizním festivalem. Festival představuje nejlepší taneční a světové hudební pořady rozličných hudebních žánrů.
Praha 4 je i místem ke sportu. U indoorových sportů máte na výběr z různých zařízení, zajímavý zážitek nabízí Curling Arena Praha. Prahu 4 lze poznat také na kolech po množství vybudovaných cyklostezek.

Tipy na výlet do okolí Prahy 4

V okolí celé Prahy se nachází množství zajímavých turistických cílů a okolí Prahy 4 není výjimkou. Co byste neměli vynechat je hrad Konopiště, který byl založen jako gotická pevnost. Později Konopiště získalo barokní háv a arcivévoda František Ferdinand d´Este jej v 19. století proměnil ve velkolepé císařské sídlo. Nad řekou Sázavou se již od 13. století tyčí hrad Český Šternberk, sídlo pánů ze Šternberka. Malebná krajina a čerstvý vzduch vám jistě zlepší náladu v Chráněné krajinné oblasti Blaník, nejmenší CHKO v Čechách. Dalšími zajímavými místy na Posázaví a Benešovsku jsou Sázavský klášter, hrad Kožlí, tvrz Mrač nebo zámek Vlašim.

TOPlist