Praha 2 - informace o městě

Na pravém břehu Vltavy, v centrální části Prahy, se rozkládá Praha 2. Praha 2 sestává z celé obce Vyšehrad a z částí obcí Nusle, Nové Město a Vinohrady.

Historie Prahy 2

Pověstmi opředený Vyšehrad patří k nejdéle osídleným územím Prahy. Knížecí hradiště Vyšehrad bylo od 2. poloviny 10. století sídlem českých knížat a panoval odtud i první český král Vratislav II. Později se Vyšehrad proměnil v barokní pevnost střežící od jihu Prahu. Vinohrady byly dlouho pouze oblastí polí, vinic a zahrad. Obcí se pod názvem Královské Vinohrady staly až roku 1849. Ze severní části Královských Vinohrad se roku 1875 vydělil Žižkov. Od poloviny 19. století zde probíhala bujná výstavba, vybudována byla vodárna v Podolí a tramvajová dráha. Nynější jméno Vinohrady získaly roku 1968.

Historické památky v Praze

Národní kulturní památka historické opevnění Vyšehrad sestává z komplexu postupně vystavěných budov. Naleznete zde původně gotický kostel sv. Petra a Pavla, přestavěný v novogotickém stylu a se secesní výzdobou interiéru. Vedle kostela se nachází Vyšehradský hřbitov se společnou hrobkou nejvýznamnějších národních osobností, Slavín. Na Vyšehradě si dále můžete prohlédnout samotné opevnění Vyšehradu s kasematy, rotundu sv. Martina, baziliku sv. Vavřince a mnoho dalších památek, ve kterých se nachází stálé expozice různého zaměření. Na Vinohradech na vás čeká Náměstí Míru s Vinohradským divadlem a neogotickým kostelem sv. Ludmily. Zhlédnout zde můžete řadu vil a domů významných osobností např. dvojdům bratří Čapků, Kotěrovu vilu či Šalounovu vilu. Na Praze 2 se také nachází Karlovo náměstí s Novoměstskou radnicí a Emauzský klášter, klášter benediktinů u chrámu Panny Marie a slovanských patronů ze 14. století, rekonstruovaný po náletech za 2. světové války.

Kulturní a společenský život v Praze

Na Praze 2 máte na výběr z mnoha kulturních institucí. Věhlasné činoherní Divadlo na Vinohradech se může pochlubit řadou známých a vynikajících herců. Další alternativou je Divadlo U Hasičů nebo Divadlo Ryba na ruby. Muzeum Antonína Dvořáka seznamuje s významným českým skladatelem Antonínem Dvořákem a koho zajímají dějiny policie a činnost bezpečnostních sborů zavítá do Muzea policie ČR.
V lednu probíhá na Praze 2  mezinárodní festival klasické hudby, opery a baletu Pražská zima. V květnu Praha 2 dává prostor k poznání romské kultury během světového festivalu romské kultury Khamoro. V průběhu srpna a září vás k multižánrovému prožitku láká Fringe festival Praha, festival divadla, hudby, tance a dalších performancí a na něj v říjnu a listopadu navazuje festival divadelních souborů Rakouska, SRN a Švýcarska, Pražský divadelní festival německého jazyka.

TOPlist