Praha 1 - informace o městě

Praha 1 leží na řece Vltavě a rozkládá se po obou jejích březích. Většina historického jádra Prahy náleží právě k Praze 1. Praha 1 je tvořena obcemi Josefov a Staré Město, částečně také zahrnuje části obcí Holešovice, Hradčany, Malá Strana, Nové Město a Vinohrady.

Historický vývoj obvodu Prahy 1

Území Starého Města pražského bylo osídleno již v pravěku a městskou obcí se stalo v letech 1232–1234. Roku 1338 byla se svolením Jana Lucemburského postavena Staroměstská radnice. Staré Město pražské bylo v období husitství hlavním centrem reformního hnutí. Nové Město bylo založeno Karlem IV. roku 1348, kdy území Starého Města již nestačilo pro stále větší příliv nových obyvatel. Josefov se až do roku 1850 nazýval Židovským městem, které bylo po staletí židovským ghettem. Josef II. Židovské město přičlenil k Praze, a protože se r. 1781 tolerančním patentem zasloužil o zrovnoprávnění židovského obyvatelstva, získalo Židovské město označení po něm, Josefov.

Historické památky v Praze

Na Praze 1 se nachází většina nejvýznamnějších historických památek Prahy. Dominantou Prahy je sídlo českých panovníků, Pražský hrad, který zahrnuje komplex budov různých architektonických slohů a je zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nedílnou součástí prohlídkových okruhů je katedrála sv. Víta. Téměř nejoblíbenější turistickou atrakcí Prahy 1 je Staroměstské náměstí. Na něm naleznete Staroměstskou radnici tvořenou několika budovami. K jižní stěně byl r. 1410 přistavěn Staroměstský nebo také Pražský orloj, jeden z nejznámějších orlojů na světě. Staroměstský orloj sestává ze tří částí. Polohu těles ukazuje astronomická část a pod ní se nachází kalendářové kolo vymalované v 19. století Josefem Mánesem. Tou nejatraktivnější částí je každou hodinu pohyblivé procesí dvanácti apoštolů. Na Josefově se zachovalo šest synagog a Starý židovský hřbitov. K přejití Vltavy si vyberte Karlův most, druhý nejstarší most v Čechách, postavený na zadání Karla IV. Petrem Parléřem. Karlův most je 515,76 m dlouhý a zdobený 30 sochami a sousošími. Ta nejvýznamnější byla vytvořena bratry Brokofovými a Matyášem Bernardem Braunem. Na Malé Straně můžete shlédnou krásu Prahy z Petřínské rozhledny nebo navštívit Štefánikovu hvězdárnu.

Kultura a festivaly v Praze

Praha 1 žije bohatým společenským a kulturním životem a je sídlem nejvýznamnějších Pražských kulturních institucí. Za vědomostmi se můžete vydat do Národního muzea či Židovského muzea v Praze. Pokud putujete za výtvarným uměním, určitě navštivte Národní galerii, která má po celé Praze několik budov. Ke zhlédnutí stojí i Galerie Montanelli či Museum Kampa, ve kterém vás uchvátí sbírky moderního středoevropského umění, zejména abstraktní malby Františka Kupky a kubistické sochy Otty Gutfreunda. Na Praze 1 máte na výběr z mnoha divadel, bohatý program divadelních představení nabízí Národní divadlo, Divadlo Broadway, Divadlo v Dlouhé nebo Státní opera. Příznivci art-filmů si zase nenechají ujít návštěvu kina Bio Konvikt – Ponrepo.

Praha 1 je dějištěm rozmanitých kulturních akcí. Každý rok v dubnu probíhá festival současných evropských filmů Dny evropského filmu, v květnu celosvětově uznávané Pražské jaro probíhající až do června a 4 + 4 dny v pohybu, festival současných inovativních divadelních projektů. Letní prázdniny se tradičně nesou v duchu Letních Shakespearovských slavností. V červnu můžete navštívit také Světový festival loutkářského umění. Podzimní měsíce, září a říjen, zpříjemňuje Mezinárodní jazzový festival a v závěru roku v prosinci duch vánoc umocňuje Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena.

TOPlist