Prachatice - informace o městě

Okresní město Prachatice leží v Jihočeském kraji, v blízkosti státních hranic s Rakouskem a Německem.

Historie města Prachatice

Město Prachatice stávalo na dříve hojně využívané tzv. Zlaté stezce mezi Čechami a zahraničními zeměmi. Na místě nynějších Prachatic se původně nacházela osada, která se ve 13. století postupně stala městem.
Díky stezce bylo město dobře prosperující, a to především díky obchodu se solí.
V období husitských válek byly Prachatice strategickým místem a několikrát byly dobývány a nakonec také dobyty husity.
V 17. století, jako většinu měst, postihl Prachatice úpadek, ale postupem času si obnovily svůj věhlas a i dnes jsou vyhledávaným kulturním centrem jižních Čech.

Kulturní a sportovní vyžití v Prachaticích

Ve městě je několik kulturních center, kde je možné trávit volný čas. Jedná se o Prachatické muzeum, Galerii Dolní Brána nebo o Městskou knihovnu.
Pro sportovce je určen městský stadion na badminton, tenis, squash nebo plavecký bazén.

Architektonické památky Prachatic

Prachatice patří k jednomu z architektonicky nejzachovalejších měst. Historické jádro bylo vyhlášeno v roce 1981 městskou památkovou rezervací. Shlédnout můžete část bývalého opevnění města, jehož součástí je i Dolní Brána. K dalším památkám patří gotická stavba kostela Sv. Jakuba či Husův dům, který je pokrytý výjimečným sgrafitem.

Turistické cíle v okolí Prachatic

Pro příznivce aktivního využití volného času je ideálním místem Národní park Šumava. Turistické stezky vás zavedou k pramenu řeky Vltavy nebo k Černému jezeru. V okolí Prachatic se můžete vydat na zámek Hluboká nad Vltavou nebo do Českých Budějovic, kde se pořádá řada festivalů a veletrhů.

TOPlist