Poděbrady - informace o městě

Historie města Poděbrady

Počátky historie Poděbrad sahají do mnohem hlubší minulosti než samotný český stát. Ve 13. století se stal králem Poděbrad Přemysl Otakar II., který nechal nad řekou vybudovat kamenný hrad. V 15. století, kdy vládl Jiří z Poděbrad, došlo k největšímu rozkvětu území. Tehdy bylo povýšeno na město s obdržením čestného práva a městského znaku.  Pro krále Ferdinanda I. se panství stalo oblíbeným lovným revírem. Proto také roku 1538 založil oboru pro chov daňků. Podobně jako další města i Poděbrady postihla velká ztráta během třicetileté války. Druhou velkou škodu městu Poděbrady nadělil obrovský požár z roku 1681. Území se v 19. století stalo důležitým uzlem císařských silnic, přes město byla postavena železniční trať a vzniklo zde i několik průmyslových podniků. 
Poděbrady jakožto lázeňské město se chlubily prvním lázeňským objektem již v první polovině 17. století. U Havířského kostelíka se jimi staly železité lázně na Zálabí.

Památky v Poděbradech

Moderní lázeňství je spojován s datem 1905, kdy na zámeckém nádvoří nechali majitelé vyvrtat studnu. Z téměř stometrové hloubky vytryskl silný kalný pramen železité vody a je nazýván Bülowův pramen. Na první zřídlo poděbradky se můžete podívat na zámeckém nádvoří. Stěžejním památním místem se stalo Jiřího náměstí, jemuž dominuje pomník Jiřího z Poděbrad. Zde stojí Mariánský sloup na vzpomínku morové epidemie. Z náměstí Jiřího z Poděbrad přejdete most přes Labe, podél něhož dojdete k Havířskému kostelíku Nanebevzetí Panny Marie. Dnešní podobu kostelíku v novogotickém stylu má na svědomí přestavba na konci 19. století. Za touto památkou objevíte oboru z 16. století, založenou tehdejším vládcem Ferdinandem I. za účelem chovu daňčí zvěře. Turisté si zde mohou prohlédnout areál pro jezdce. Přijdete-li na náměstí Anežky České, objevíte kostel Povýšení sv. Kříže. Vedle stojí budova bývalé školy a od roku 1904 funguje jako muzeum. Poděbrady se také pyšní svým lázeňským parkem, kde se naleznete proslulé květinové hodiny a poblíž nich stojí trpaslík odbíjející čas.

Kultura v Poděbradech

V areálu zámku v Poděbradech lze navštívit Divadlo Na Kovárně a též Zámecký biograf. Dlouholetou tradici zde má Divadelní spolek Jiří z roku 1861, který svoji funkci opět naplno obnovil po rekonstrukci divadla. V budově bývalé školy dnes sídlí Polabské muzeum, jehož součástí je i galerie Melantrich Rožďalovice. Mezi festivaly zde každoročně probíhají Poděbradské dny poezie. Mimo jiné jsou Poděbrady vhodné pro cykloturistiku. Cyklostezky podél Labe jsou vhodné pro in-line bruslení. Je zde možné i rybaření v řece a jezerech.

Poděbrady a okolí

Okolí Poděbrad má rovinný charakter. Vrcholný kopec v širém okolí je nazván Oškobrh a leží 285 m.n.m. Území se dotýká obou břehů řeky Labe. Postavíte-li se k plavební komoře, uvidíte staré labské rameno Skupice. Tato lokalita se v současnosti řadí k nejkrásnějším místům, od Poděbrad široko daleko. Návštěvníci jej mohou projít po naučné stezce s devíti zastávkami. Východním směrem od Poděbrad se vyskytuje přírodní rezervace Libický luh.

TOPlist