Plzeňsko - informace o městě

PLZEŇSKO je charakteristické téměř nedotčenou přírodou a dominantními zámky a hrady. Region provází mírně zvlněná krajina lesů protkaná sítí rybníků a řek. Plzeň jako srdce Plzeňska je kulturní, společenskou i hospodářskou metropolí. Nechte se vést četnými, turisticky značenými trasami a cyklostezkami, které vás provedou po všestranně bohatém regionu Plzeňska.

Základní charakteristika Plzeňska

Rozloha Plzeňského kraje je 7 561 km2. Plzeňsko má bohatý reliéf, zasahují zde pohoří Plzeňská pahorkatina, Český les, Brdská vrchovina (část), a Šumava. Z hlediska životního prostředí je tento kraj emisně čistší než průměr v ČR. Téměř 30 procent obyvatel Plzeňského kraje žije v Plzni.

Tipy na výlety na Plzeňsku

Plzeň má toho návštěvníkům hodně co nabídnout. Kromě historických památek v centru Plzeň dokonce kandiduje k získání prestižního titulu Evropské hlavní město kultury 2015. V Plzni si nenechte ujít návštěvu ZOO, která se nachází v blízkosti centra Plzně a zaobírá členitý areál se skalami, parkovou úpravou či vodními plochami. Zajímavostí je druhý největší medvědinec v Evropě nebo naučná stezka "Vývoj přírody ve čtvrtohorách". Součástí zoologické zahrady je i botanická zahrada a dinopark, kde můžete spatřit více než 30 modelů pravěkých ještěrů. Je známé, že v Plzni je proslulý pivovar Pilsner Urquell neboli Prazdroj. Navštivte tedy prohlídku pivovaru a pivovarnického muzea, dozvíte se, jak se pivo vyrábí a ještě dostanete ochutnat čerstvé pivo ze sudu. Až budete společensky unaveni po návštěvě Plzeňského pivovaru, tak se ubytujte v Hotelu Continental, který je proslulý nejednotností vybavení pokojů, které jsou zasvěceny významným osobnostem, které se tu ubytovali (např. Marlene Dietrich).

Správní centrum Západních Čech bylo kdysi Slovanské hradiště Hůrka. Leží v blízkosti města Starý Plzenec a bylo vyhlášeno Národní kulturní památkou. Je poměrně dochováno, a tak se těší hojného počtu návštěvníků. Ve 13. století, kdy vznikla Plzeň, ztratilo svůj význam.

TIP na cyklovýlet: Plzeňskem je protkaná celá řada cyklotras. Zajímavá pro všechny může být cykloprohlídka zvaná: "Krásy kolem plás". Provede vás plzeňským severem - údolím řeky Střely. Můžete navštívit soukromé muzeum těžby borové smoly či obdivovat železitý pramen, který hravě vytvořil kaskádu železitých jezírek.

Zámek Zbiroh je novorenesanční zámek postaven místo ranně gotického hradu. Zámek si nejen pro jeho polohu oblíbili Fráňa Šrámek či Alfons Mucha. Zámek Zbiroh leží na rozhraní Křivoklátska a brdských lesů, v rodišti Josefa Václava Sládka.

Přehrada Hracholusky na řece Mži se nachází 15 km západně od Plzně a těší se přílivu návštěvníků, hlavně v létě. Přehrada se pyšní tím, že má svoji vlastní lodní dopravu. Loď, která brázdí hladinu po dvaceti kilometrové trase.

Stříbro je město ležící 30 km od Plzně na západ. Je zajímavé množstvím památek – jsou jich dvě desítky. Je to například středověké opevnění, zachovalá část hradeb s Židovskou brankou a Husitskou baštou. Do 1. poloviny 14. století se datuje vznik opevnění. Do tohoto královského města se po 55 letech také vrátila tradice vaření piva, jedné z nejstarších tradic u nás. První várku piva tu mniši uvařili v roce 1192.

TIP na ubytování: Na Plzeňsku si můžete vybrat z celé řady hotelů a penzionů – pomůže Vám podrobné vyhledávání nebo recenze od skutečně ubytovaných zákazníků.

TOPlist