Plzeň - informace o městě

Západočeské město leží na soutoku několika řek Radbuzy, Mže, Úhlavy a Úslavy. Leží cca 150 kilometrů od Prahy a nachází se na hlavním tahu, který spojuje Německo s Českou republikou.

Historie města Plzeň

Historie města Plzeň sahá až do 13. století, kdy na vzniku měl značnou zásluhu Václav II. Město bylo obléháno husity a v roce 1421 se o to neúspěšně pokusil i Jan Žižka.
Kronika trojská, první česká kronika, byla v Plzni vytištěna roku 1468. Plzeň se může pochlubit i slavným studentem Bedřichem Smetanou.
Plzeň se stala důležitým studentským centrem a vybrat si můžete ze dvou univerzit.

Architektonické památky

Mezi nejzajímavější místa patří katedrála sv. Bartoloměje, náměstí Republiky nebo mnoho židovských památek. K těm patří židovský hřbitov, stará synagoga a Velká synagoga, která je druhou největší v Evropě a třetí největší na světě. Přehlédnout byste neměli ani sgrafita z českých dějin od Mikoláše Alše.

Kultura a zábava v Plzni

Pro milovníky kultury a umění nabízí západočeská metropole Plzeň mnoho příležitostí k zábavě. Je zde Divadlo J.K. Tyla, Plzeňská filharmonie či několik kulturních domů.
Plzeň je po celém světě známá především svým pivovarem. Pivovar byl sice založen v 19. století, ale o pivním moku jsou zmínky již od počátku založení města a jeho sláva přesahuje hranice České republiky. Kdo by neznal Pilsner Urquell? Součástí pivovaru je Pivovarské muzeum a každý rok se zde koná slavnost Pilsner Fest.
Za návštěvu stojí i další festivaly jako je v listopadu Jazz bez hranic, Slavnosti svobody nebo Finále Plzeň, jež je festivalem českých filmů a vrcholných děl české kinematografie.

Sportovní vyžití

Příznivci sportu ocení multifunkční sportoviště a také několik druhů dalších rekreačních sportů – horolezectví, golf, jezdectví nebo vodáctví.

Turistické zajímavosti v okolí Plzně

Pro milovníky přírody je v okolí Plzně mnoho příležitostí jak strávit volné chvíle. Nachází se zde 8 chráněných území a 3 naučné stezky. V okolí je několik rekreačních oblastí, Bolevecké rybníky, Hradiště nebo město Nepomuk s dominantou města kostela sv. Jakuba a sv. Jana Nepomuckého. Můžete také navštívit zoologickou a botanickou zahradu.

TOPlist