Pelhřimov - informace o městě

Město Pelhřimov, nazývané také jako brána vysočiny, leží v západním výběžku Českomoravské vrchoviny. Se 17-ti tisíci obyvateli patří k menším městům České republiky.

Historie města Pelhřimov

Pelhřimov byl založen ve 12. století,  zakládající listina však pochází ze století 13., kdy ho založil biskup Pelegrin. V 16. století byl Pelhřimov povýšen na královské město. Poté se město prudce rozvíjelo, zastavilo ho až stavovské povstání a následně požár.
V 19. a začátkem 20. století se ve městě vystřídala řada významných osobností a město se tak stalo historicky i architektonicky zajímavým.

Architektonické památky

Kostel sv. Víta patří k významným památkám ze 13. století. Obdivovat můžete zámek pánů z Říčan ze 16. století, v němž dnes sídlí muzeum města Pelhřimov a jež prošel mnoha požáry a následnými opravami. Velmi krásná je Rybárenská a Jihlavská brána, která je místem Muzea rekordů a kuriozit.
K příjemnému odpočinku slouží Děkanská zahrada s altánem, postaveným začátkem 18. století.

Kultura a sport v Pelhřimově

Festival rekordů a kuriozit patří každoročně k velmi populárním akcím města Pelhřimov.
Příznivci sportu mohou navštívit sportovní areál, Fitfarmu a tenisový kurt.

Turistické zajímavosti v okolí

Okolí Pelhřimova inspiruje množstvím turistických výletů.
Cestou na vrch Křemešník projdete křížovou cestou na jejímž konci vás uvítá rozhledna Pípalka. Z jejího vrcholu přehlédnete celou Českomoravskou vrchovinu.
Kdo má rád legendy, měl by se vydat na vrch Blaník, který je opředený bájemi o blanických rytířích. 

 

TOPlist