Pardubicko - informace o městě

Na Pardubicku začíná tak řečený zlatý pruh české země, který zahrnuje nejúrodnější pasáže Polabí. Je to kraj malebných rybníků, historicky zavodňovacích kanálů, kvetoucích luk. Na Pardubicku se nachází chráněná území - třeba prales Bukačka. Ovšem Pardubicko je bohaté i na památky. Vyzdvihnout je třeba Kunětický hrad, renesanční zámek v Pardubicích či dřevěný kostelík ve Velinách. Díky svému převážně rovinatému povrchu je Pardubicko přívětivé pro rybáře a cykloturistiku.

Základní charakteristiky Pardubicka

Poloha Pardubicka je na východě Čech, jižně od Hradce Králové. Jako kraj, Pardubický, má rozlohu 4 519 km2, s nejvyšším vrcholem Kralický Sněžník měřícím 1 424 m n.m. Celý Pardubický kraj tvoří Polabská nížina, Žďárské vrchy a Železné hory a dokonce z části Hrubý Jeseník a Orlické hory. Zajímavostí je, že Pardubice protíná rovnoběžka 50° severní šířky.

Tipy na výlet na Pardubicku

Krajské město Pardubice, aneb perníkové srdce Čech, láká turisty svým krásným Pernštýnským náměstím s renesanční radnicí, kterou zdobí fresky ctností a sgrafita Mikoláše Alše. Náměstí je proslulé měšťanskými domy ve slohách baroka, rokoka i klasicismu. Prohlídku Pardubic zajisté nestihnete za jeden den, využijte možnost ubytování na klidném místě a přesto v centru Pardubic v Hotelu ARNOŠT Garni***. Když projdete malebnými uličkami na Přihrádek, dostanete se k mohutnému hliněnému valu, který opevňuje rozlehlé území honosného Pardubického renesančního zámku. Pohled na celé Pardubicko se vám naskytne z věže Zelené brány, kdy dokonce při dobré viditelnosti spatříte Krkonoše.

Nejstarší hřebčín na světě navštivte v Kladrubech nad Labem, založil ho Maxmilián II. roku 1 562. Chovají tu vznešené starokladrubské koně, určené pro reprezentativní a ceremoniální služby. Na celém světě se zapřahají do kočárů kladrubské koně.

Do Lázní Bohdaneč u Pardubic jezdí městská hromadná doprava, a proto jsou lázněmi velmi dobře dostupnými i vyhledávanými. Český architekt Josef Gočár tu zanechal své umění v podobě Pavilónu Gočár, který patří mezi chráněnou architektonickou památku. Objevte jeho další unikátní stavby, návštěvou těchto klidných lázní, specializovaných na léčbu cukrovky, artrózy nebo infarktu myokardu.

Královské věnné město Chrudim se nachází asi 12 kilometrů od Pardubic. Jeho dominanta viditelná z dálky je Arciděkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie. Dále stojí za to navštívit komplex muzejních budov s úžasnou uměleckou výzdobou a nádherným koncertním sálem. V Chrudimi využijte levné ubytování v rodinném Europenzionu Chrudim. V útulně zařízených pokojích se budete cítit jako doma. Myší ulička i ostatní malebné ulice v Chrudimi přímo vybízejí k večerním tajuplným procházkám!

Pardubice mají rovinatý charakter, ovšem jeden kopeček nedaleko Pardubic převyšuje okolní krajinu o 80 metrů. Byl na něm postaven hrad, kterému se říká Kunětická hora. Pravidelně se zde koná spousta akcí jako jsou divadla a koncerty. Vynikne zde tajemná atmosféra středověkého hradu.

V nedalekých Holicích najdete Muzeum Dr. Emila Holuba, který cestoval po Africe a shromáždil přírodovědné sbírky i cenný etnografický materiál. Konkrétně uvidíte vycpaná zvířata, scenérii africké vesničky nebo cestovatelovu pracovnu.

TIP na ubytování na Pardubicku je Penzion Pod Kunětickou horou, který je obklopen louky a lesy. Přesto je v těsné blízkosti Pardubic. Bude-li obsazen, prohlédněte si databázi hotelů a penzionů na Pardubicku, zajisté Vás některý zaujme.

TOPlist